تبلیغات
موسیقی کودک گمپ گل - تنبیه های سازنده
 
موسیقی کودک گمپ گل
شنبه 5 تیر 1395 :: نویسنده : محمد آنت
تنبیه های سازنده برای فرزندان


893536_730


هیچ وقت فرزندتان را تنبیه بدنی نکنید سعی کنید با رفتارتان و از طرق گفتاری اشتباه وی را به او گوشزد کنید توصیه های مشاورین را در این زمینه با هم می خوانیم

 واقعاً درمانده‌اید؛ فکر می‌کنید والدین بی‌نظیری هستید. داد می‌زنید؛ سعی می‌کنید دلیل بیاورید: «نه؛ ما خواهرت را نمی‌زنیم. او تنها خواهری است که داری و اگر او را بزنی و زخمی کنی، مدت زیادی زنده نخواهد ماند.» چنین رفتاری با فرزندان همیشه خوب است.

دلیل آوردن شیوۀ تفکر و نحوۀ حل مسئله‌شان را تغییر می‌دهد و بهرۀ هوشی‌ آنان را می‌افزاید اما رفتارشان را تغییر نمی‌دهد. خودتان هم می‌دانید چون همیشه این عبارت بی‌نظیر را به کار می‌برید: «هزار بار به تو گفته بودم». نتایج آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تنبییه، دستور یا توصیه رفتار انسان را چندان تغییر نمی‌دهد.

یکی از روان شناسان کودک استدلال می‌کند که برای ازبین‌بردن رفتارهای مشکل‌دار در بچه‌ها تنبیه درواقع وقت تلف‌کردن است. این روش را به‌جای تنبیه امتحان کنید.

فرض کنید که یک کودک مشکل‌دار دارید. اگر نوپاست، ممکن است خواهر یا برادر خود را بزند یا زمانی که صبح اول وقت برای رسیدن به جلسۀ کاری عجله دارید، کفش‌هایش را نمی‌پوشد. اگر نوجوان است، احتمالاً در جروبحث‌های فراوانی که با هم دارید، با حرف‌های زشت و رکیک شما را گلوله‌باران می‌کند. خب، پاسخ این است که تنبیهشان کنید؛ درست است؟

آلن کزدین، رئیس مرکز تربیت فرزندان در دانشگاه ییل، نظر متفاوتی دارد. تنبیه ممکن است سبب شود که شما احساس بهتری داشته باشید؛ اما رفتار بچه را تغییر نمی‌دهد. به‌جای تنبیه، آلن طرف‌دار شگردی اصلاحی است که در آن والدین، تا زمانی که رفتار منفی نهایتاً محو شود، رفتاری را که از بچه می‌خواهند، به‌طور مثبت تقویت می‌کنند.

در حالی که مشغول تهیۀ مجموعۀ اخیر گزارش‌هایم دربارۀ کودک‌آزاری بودم، به این تشخیص رسیدم که والدین تقریباً سه دسته هستند. تعداد کمی از والدین ظاهراً به‌طرزی شهودی آنچه باید را به‌نحو مطلوب و کاملی انجام می‌دهند. منظورم مادران و پدرانی است که جدول برنامۀ روزانۀ منظمی دارند و بسته‌های میان‌وعده حاوی هویج‌های کوچک ارکانیگ را همیشه دم‌دست آماده دارند.

گروه کوچک‌تری از والدین نیز هستند که به‌شکل وحشتناکی با فرزندانشان بدرفتاری می‌کنند و آنان را آزار می‌دهند. اما به‌طور کلی بزرگ‌ترین گروه، والدینی هستند که در این میانه قرار دارند. از بدرفتاری فاصله دارند؛ اما والدین ایدئالی نیز نیستند. گرفتار و مشغول‌اند و همواره زیر فشار عصبی؛ بنابراین یک روز بسیار آسان‌گیر و روز دیگر بسیار سخت‌گیرند. در ارتباط با روان‌شناسی کودک یا از دانش لازم بی‌بهره‌اند یا دانشی که در اختیار دارند، قدیمی و منسوخ است؛ بنابراین خود را به آب‌وآتش می‌زنند تا بفهمند چه باید بکنند.

والدین در این گروه میانه ممکن است به کزدین و مساعدت‌هایش در زمینه تربیت فرزند مراجعه کنند. با کزدین دربارۀ این روش غیرمعمولش صحبت کرده‌ام. در زیر متن ویراستۀ گفت‌وگوی من با او را می‌خوانید.

کازان: مردم ایده‌های خود را دربارۀ بچه‌داری و تربیت فرزندان از کجا می‌آورند؟ چه چیزی تعیین می‌کند که کسانی که بچه دارند، چه نوع پدر و مادری خواهند بود؟

کزدین: اینکه هر فرد چه جور پدر یا مادری برای فرزندش باشد، تنها از طریق والدین خودش تعیین یا دیکته نمی‌شود؛ مثلاً اکثر کودکانی که موردآزار قرار می‌گیرند، برای فرزندانشان پدر و مادری آزاردهنده نخواهند بود. ازسوی‌دیگر باید گفت برخی مسائل از دو راه منتقل می‌شود؛ یکی از آن‌ها سرمشق قراردادن است. سرمشق و الگوبودن تأثیر بسیاری بر فرد دارد؛ اما والدین اغلب به‌طرزی سازنده و راهبردی از آن استفاده نمی‌کنند.

اموری که والدین الگو و نمونه‌ای از آن خواهند بود، بیشترِ مواقع بر چگونگی رفتار کودکان، هم در مقام کودک و هم در مقام بزرگ‌سال، تأثیر می‌گذارد. برای نمونه شیوه‌ای که والدین برای اِعمال انضباط بر فرزندانشان از آن استفاده می‌کنند، همانی خواهد شد که کودکان، هم‌بازی‌ها و همسالان خود را از آن طریق منضبط می‌سازند. والدینی که طعنه و کنایه می‌زنند، کودکی خواهند داشت که برای همسالانش فردی طعنه‌زن با گفتاری کنایه‌آمیز خواهد بود. هر چه یک کودک از طرف پدر و مادرش بیشتر موردضرب‌وشتم قرار گیرد، همسالان خود را نیز بیشتر خواهد زد.

مسئلۀ دیگر این است که مغز ما به‌شکلی ساختار یافته است که در میان موضوعات مختلف، موضوعات منفی را از محیط بیرون بکشد. از دیدگاه نظریۀ تکامل، اینطور فهمیده می‌شود که مغز ما به‌شکلی انتخابی عمل می‌کند. فرض کنید همراه یا همسر یا فرزندی دارید. اگر او ده کار خوب انجام دهد، تمام حواس شما به آن یازدهمین کاری خواهد بود که شما دوست ندارید و او انجام می‌دهد.

اکنون در میان انتخاب‌های متنوع موجود شروع به جست‌وجو خواهید کرد. آنچه در مخزن [یادگرفته‌ها] دارید، احتمالاً چیزی است که از والدین خود و نیز دیگر اطرافیان و بستگان خود گرفته‌اید.

این چیزی است که توسط شخصیت فرد نیز دیکته می‌شود. برای مثال، شخصیت فرد ممکن است اندکی بی‌محابا و بی‌پروا باشد. برخی ممکن است بیشتر برون‌گرا و برخی بیشتر درون‌گرا باشند و تمام این‌ها نیزعادی است.

تنبیه راه خلاصی از شرّ رفتار منفی کودک نیست.

چیزی که «خُلق‌وخو» نامیده می‌شود، گرایش و وضعیتی فیزیولوژیک است که از لحظۀ تولدآشکارا قابل‌تشخیص است. برای مثال، کودکان کم‌سن که خلق‌وخویی منعطف و سازش‌پذیر دارند، اگر به‌محض گرسنگی به آن‌ها غذا داده نشود، چندان برایشان سخت نخواهد بود. اگر مادرشان آن‌ها را به‌دست افراد ناآشنا بدهد تا برای مدتی کودک را نگه دارند، شروع به گریه و بغض نمی‌کنند. این‌ها صرفاً تفاوت‌هایی کاملاً عادی در انسان‌هاست. بنابراین همین خلق‌وخوست که میزان تاب‌آوردن والدین مقابل واکنش فرزند را تعیین می‌کند.

یا بیایید فرض کنیم که شما یکی از مادرانی هستید که افسردگی پس از زایمان دارید. اگر این مشکل برای مدت زیادی طول بکشد، واقعاً شیوۀ بزرگ‌کردن فرزندتان تغییر می‌کند. در چنین وضعیتی شما همدلی و مهربانی کمتری دارید.

بنابراین تمام این‌ها می‌تواند واکنش‌پذیری را کاهش یا افزایش دهد: پدر ومادرتان، شخصیت خودتان که با خلق‌وخو آغاز می‌شود، تأثیر همسالان، والدین دیگران و آنچه در این آخر گفتیم، یعنی فشار عصبی.

واقعاً درمانده‌اید. داد می‌زنید. سعی می‌کنید دلیل بیاورید. فکر می‌کنید والدین بی‌نظیری هستید. گمان می‌کنید که بهترین پدر و مادرِ جهان هستید. می‌نشینید و می‌گویید که «نه؛ ما خواهرت را نمی‌زنیم. او تنها خواهری است که داری و اگر او را بزنی و زخمی کنی، مدت زیادی زنده نخواهد ماند.» همیشه خوب است که با بچۀ خود چنین کاری کنید. دلیل بیاورید؛ برای اینکه شیوۀ تفکر و نحوۀ حل مسئله‌شان را تغییر می‌دهد و بهرۀ هوشی‌ آنان را می‌افزاید. اما رفتارشان را تغییر نمی‌دهد.

بنابراین خوب است که چنین کنید؛ اما ظاهراً رفتار را تغییر نمی‌دهد. هنگامی هم که این روش بی‌نتیجه می‌ماند… البته می‌دانستیم که این روش فایده‌ای ندارد؛ چراکه والدین این عبارت بی‌نظیر را به کار می‌برند که متأسفانه «هزار بار به تو گفتم». آنچه مطالعات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند، این است که یک دستور یا توصیه رفتار انسان را چندان تغییر نمی‌دهد.

کازان: این به چه معنی است؟

کزدین: به‌عنوان‌مثال احتمالاً هیچ فرد سیگاری‌ای روی کرۀ زمین نیست که بگوید، «چی؟! سیگارکشیدن برای من بد است؟ چرا به من نگفته بودی؟» گفتن می‌تواند کمک کند؛ اما رفتار را چندان تغییر نمی‌دهد.

والدین ممکن است شروع به استدلال کنند؛ اما حتی اگر نیت خوبی داشته باشند، احتمال دارد که کمی زیاده‌روی کنند: مثل دادزدن، برخورد و تماس فیزیکی، بچه را محکم به این‌طرف و آن‌طرف‌کشیدن. راهی که از طریق آن از شر رفتار منفی کودک خلاص شوید، تنبیه نیست؛ حتی تنبیهی عالی، تنبیهی بسیار خفیف و ملایم و سبُک، مثل اینکه کودک برای مدتی در اتاق تنها باشد یا بحث جدی با کودک، هیچ‌کدام مؤثر نیست.

کازان: خب، به‌طور خلاصه توضیح دهید که چگونه باید رفتار را بدون تنبیه تغییر داد؟

کزدین: آنچه مورد نظر است، حیطه‌ای از پژوهش است که «تحلیل رفتار کاربردی» نامیده می‌شود. در این حیطه برای تغییر رفتار بر سه چیز تمرکز می‌شود: آنچه قبل از رفتار رخ می‌دهد، اینکه چگونه رفتار را شکل می‌دهید و نهایتاً آنچه شما در پایان انجام می‌دهید.

اتفاقات بسیاری قبل از رفتار رخ می‌دهند و اگر شما به‌نحوی راهبردی از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید کاری کنید که کودک مطیع شود و در خواست شما را قبول کند. بیایید اینگونه در نظر بگیریم که کودک همیشه می‌گوید «نه». این مشکلِ خاصی نیست. به‌راحتی می‌توان آن را تغییر داد؛ اما والدین از تغییر آن عاجزند و معمولاً در این موقعیت‌ها می‌گویند: «بهتر است کاری را که گفتم بکنی؛ برای اینکه من می‌گویم چه کار بکنی» یا «باید برویم» یا «بهتر است همین الان این کار را بکنی؛ اگرنه مجبورت می‌کنم». این چیزی است که معمولاً پدر و مادرها می‌گویند.

خب چه چیزی قبل از رفتار رخ می‌دهد؟

یکی درخواست ملایم و دیگری انتخاب است. به‌عنوان‌مثال، «سالی، خودت را بپوشان» لحنی ملایم و مهربانانه دارد. لحن صحبت است که تعیین می‌کند که آیا درخواست شما اجابت خواهد شد یا نه. «سارا، یا کت سبزت یا ژاکت قرمزت را بپوش. می‌خواهیم بیرون برویم.» انتخاب در میان انسان‌ها احتمال قبول و پذیرش درخواست را افزایش می‌دهد. ماهیت انتخاب مهم نیست. آنچه مهم است، نمود و جلوۀ ظاهری انتخاب است. داشتن انتخابِ واقعی مسئله نیست، انسان‌ها احساس شدیدی نسبت به آن ندارند؛ اما این احساس که گزینه‌هایی برای انتخاب در میان هست، مهم است.

به‌این‌ترتیب این چیزی است که قبل از رفتار قرار می‌گیرد.

اکنون به خودِ رفتار بپردازیم. وقتی پذیرش را دریافت کردید، اگر آنچه انجام شده، همان رفتاری است که شما می‌خواهید، به‌گرمی قدردانی می‌کنید. باید دقیقاً چیزی را که پسندیده‌اید، به زبان بیاورید.

در مرکز تربیت فرزندان در دانشگاه ییل، به حل مشکلات دو نوع بچه می‌پردازیم: یک دسته آن‌هایی هستند که پرخاشگرند و مشکلات روان‌پزشکی جدی دارند؛ دستۀ دیگر کسانی اند که برای انواع مسائل عادی مراجعه می‌کنند که والدین در آن زمینه به کمک نیاز دارند. تعدادی از بچه‌هایی که اینجا می‌آیند، بدخلقیِ بسیار شدیدی دارند؛ مثلاً چهل‌وپنج دقیقه روی زمین می‌نشینند، والدین خود را می‌زنند، وسایل را خرد می‌کنند و خرابی به بار می‌آورند. پدر و مادر نیز می‌خواهند این بدخلقی را تغییر دهند. آن‌ها بچه را به‌خاطر همین بدخلقی تنبیه کرده‌اند؛ البته این تنبیه وضعیت را بدتر خواهد کرد. والدین می‌گویند: «آیا می‌توانید دربارۀ این بدخلقیِ بچه کاری کنید؟»

از پدر یا مادر می‌پرسم: «آیا بچه تابه‌حال اخلاقِ خوش داشته است؟» معمولاً می‌گویند: «نه؛ به همین دلیل هم آمده‌ام اینجا.» در این صورت می‌گوییم که ما به‌همراه شما «بازی بدخلقی» را انجام می‌دهیم و با هم آن را اجرا می‌کنیم. سعی می‌کنیم شبیه‌سازی کنیم. درواقع موقعیت‌های کاذب بدخلقی به وجود می‌آوریم؛ شبیه آنچه خلبان‌ها در جریان شبیه‌سازِ پرواز می‌کنند. بنابراین پدر یا مادر به بچه خواهد گفت: «خب؛ بیلی، می‌خواهیم با هم بازی کنیم.»

ضمناً باید درنظرداشت که بازی بر همه چیز مقدم است؛ به این معنا که هیچ تنش یا تنبیهی از قبل در کار نیست. در موقعیتی هستیم که نتیجه خوب خواهد بود؛ واقعاً خیلی خوب.

می‌گویم: «می‌خواهیم با هم بازی کنیم و آن بازی هم اینطور است که من به تو خواهم گفت که نمی‌توانی از پس کاری خاص بربیایی؛ اما تو واقعاً می‌توانی آن کار را انجام بدهی. می‌توانی عصبانی و بداخلاق بشوی؛ اما این بار مادرت را نخواهی زد و خودت را روی زمین نمی‌اندازی. این فقط بازی است؛ اما اگر بتوانی آن را انجام بدهی، به تو در این جدول دو امتیاز خواهم داد. بنابراین مادر خم می‌شود و لبخند می زند و آهسته و درِ گوشی به این شکل بامزه می‌گوید: ‘خب؛ بیلی، امشب نمی‌توانی تلویزیون تماشا کنی’ و بیلی، تو خشمگین می‌شوی؛ اما مامان را نمی‌زنی و خودت را روی زمین نمی‌اندازی.»

بعد از این بداخلاقی ساختگی، بچه احتمالاً کمی لبخند می زند و مادر با شور و حرارتِ ویژه‌ای می‌گوید: «عالی بود! باورم نمی‌شود که توانستی این کار را بکنی.»

ترغیب‌کردن کودک به انجام رفتار، مغز را تغییر می‌دهد و عادت را تثبیت می‌کند. ما این کار را فقط یک بار کرده‌ایم. بنابراین الان به بیلی می گوییم: «بیلی، شرط می‌بندم که دوباره نمی‌توانی این کار را بکنی. فکر نمی‌کنم بچه‌ای وجود داشته باشد که بتواند این کار را دوبار پشت سر هم انجام بدهد.» بیلی لبخند می زند و می‌گوید: «نه؛ من می‌توانم. می‌توانم این کار را بکنم.» من می‌گویم: «خب؛ پس یک بار دیگر انجامش می‌دهیم.»

شما دوباره این کار را می‌کنید و همان اتفاقات تکرار می‌شود. اگر بدخلقی مؤلفه‌های متفاوتی داشته باشد، شروط خود را تغییر می‌دهید. این بار هرکاری نمی‌کنید. این تمرین را شاید یکی‌دو بار در روز انجام می‌دهید و برای مدتی این کار را تکرار می‌کنید.

همان‌طور که هر چند روز این کار را انجام می‌دهید، نوعی بدخلقی واقعی در خارج از بازی نیز به وقوع می‌پیوندد. این بداخلاقی بهتر از قبل است؛ کم یا زیاد. اکنون می‌گویید: «بیلی، نمی‌توانم باور کنم. ما این دفعه بازی نمی‌کردیم؛ ولی من دیدم که تو از دست خواهرت خیلی عصبانی شدی، اما هیچ کسی را نزدی. فوق‌العاده بود.»

شاید باز هم مدتی به انجام بازی ادامه دهید؛ اما چیزی که اتفاق می‌افتد، این است که احتمال وقوع این بداخلاقی خارج از بازی واقعاً کم می‌شود.

تغییر معمولاً در طی یک‌تاسه هفته رخ می‌دهد؛ اما این فقط یکی از موضوعاتی است که ما با آن‌ها سروکار داریم. والدین معمولاً به‌خاطر بچه‌هایی به ما مراجعه می‌کنند که معلمانشان را گاز می‌گیرند یا باعث آتش‌سوزی می‌شوند. اینجا دیگر موضوع جدی است. یا برخی اوقات والدین به این دلیل به ما مراجعه می‌کنند که فرزندشان سبزیجات نمی‌خورد یا تکالیفش را انجام نمی‌دهد.

رویکرد بنیادی و اساسی این است که چه چیزی قبل از رفتار رخ می‌دهد که شما می‌توانید کاری کنید که آن را تغییر دهید؟ آیا می‌توانید رفتار جدید را تکرار کنید؟ آیا می‌توانید رفتار جدید را با تمجید تثبیت کنید؟ آنچه اتفاق می‌افتد، این است که والدین فکر می‌کنند انضباط یعنی تنبیه‌کردن و درحقیقت این روشی نیست که به‌واسطۀ آن رفتار تغییر می‌کند.

این روش برای تمام سنین کارایی دارد. بیایید فرض کنیم که شما دختر نوجوانی دارید که به شما می‌گوید: «مامان، تو خیلی پست و عوضی هستی. تو برای من چه کار کرده‌ای؟ فقط به فکر خودت هستی.»

با شنیدن چنین حرفی والدین می‌خواهند زمین دهان باز کند و آن‌ها را ببلعد؛ چراکه تمام زندگی خود را وقف آن بچه کرده‌اند. چطور می‌توانیم از شر این طرز برخوردهای دوران نوجوانی خلاص شویم؟ اسم آن را «متضادهای مثبت»۱ گذاشته‌ایم. هر موقع می‌خواهید از شر چیزی خلاص شوید، ببینید به‌جای آن چه چیزی می‌خواهید؟ باید بدانید که حذف آن به تنهایی کارگشا نخواهد بود.

کازان: در ارتباط با این مثال نوجوانی، روش ایجاد رفتار متضاد مثبت چیست؟

کزدین: نوجوان ممکن است سر میز شام ساکت نشسته باشد و هیچ چیز منفی هم نگوید. خب؛ هنگامی که می‌خواهید شروع کنید، یکی از متضادهای مثبت برخی مواقع می‌تواند تقویتِ رخ‌ندادن آن رفتار منفی باشد.

به‌این‌ترتیب شما می‌گویید: «مرین، خیلی خوب شد که شام با ما هستی. خیلی خوب است که اینجا پیش مایی.» آنچه این گفته می‌کند، تقویت این احتمال است که مرین دوباره سر میز شام حاضر شود و هیچ حرف منفی هم نزند. ممکن است مرین در جواب شما بگوید: «می‌شود آووکادو و خوراک نخود را به من بدهید؟» شما هم می‌گویید: «حتماً. البته.»

اینجا شور و حرارتی نیاز ندارید.

از رفتارهای ساده به پیچیده ادامه می‌دهید و خیلی زود مرین را در موقعیت‌های دیگری می‌بینید که حرف‌های مثبت و خوب می زند. ما والدین را آموزش می‌دهیم که چنین موقعیت‌هایی را که ممکن است سازندۀ رفتار مثبت باشد، غنمیت شمرند و از آن‌ استفاده کنند. اوضاع به‌سرعت تغییر می‌کند و دیگر شنوندۀ جمله‌هایی همچون «تو پست و عوضی هستی» نخواهید بود. شما متضادهای مثبت ساخته‌اید.

سعی نمی‌کنید سرکوب کنید؛ مثل اینکه بگویید: «برای تمام کارهایی که برای تو کرده‌ام، اینطور با من برخورد نکن!» تحقیقات نشان می‌دهند که برخوردهایی مثل سرکوب‌کردن و تحت‌فشار قراردادن منجر به رفتار واکنشی در کودک می‌شود. سبب می‌شود که به‌محض اینکه از مدرسه به خانه می‌رسند، از شما دوری کنند. این روش همچنین باعث ایجاد تعاملاتی منفی با شما می‌شود.

کازان: این برای من بسیار جذاب است؛ چون حس می‌کنم این روش کارآمد است. اما ضمناً احساس می‌کنم که برای والدین سخت است که تصمیم بگیرند چنین رفتار کنند. آیا شما هم همین حس را دارید؟

کزدین: بله؛ بخشی از دلیلِ داشتنِ چنین حسی این است که برخلاف آن چیزی است که آموزش دیده‌ایم. برعکسِ آن چیزی است که فکر می‌کنیم: اگر بچه کاری را نمی‌کند، باید تنبیهش کنید.

پدرها و مادرها بسیار خسته شده‌اند؛ به این علت که فکر می‌کنند هیچ ابزار مؤثری در اختیار ندارند و قدرت، اوضاع را بدتر می‌کند.

ما بچه‌ها را تغییر نمی‌دهیم؛ ما والدین را تغییر می‌دهیم و آن‌ها بچه‌ها را تغییر می‌دهند.

وب سایت ترجمان – ترجمه احسان یزدانی

نوع مطلب : روانشناسی کودک، راه های پرورش خلاقیت در کودکان، 
برچسب ها : تربیت فرزندان تان، صدمه زدن فیزیکی، پدرها و مادرها، موسیقی های کودک، گمپ گلا، تنبیه های سازنده،
لینک های مرتبط : گمپ گلا،
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 09:02 ب.ظ
<a href="http://www.xgaajgeg.com/adidas-climacool-light-blau-schuheh">adidas climacool light blau</a> <a href="http://www.bisnistrading.com/men-nike-lebron-12-orange-neon-green-shoesk">men nike lebron 12 orange neon green</a> <a href="http://www.axxisdrilling.com/nike-air-max-zero-guld-r%C3%B8d-skoj">nike air max zero guld r酶d</a> <a href="http://www.bunqdesktop.com/nike-air-max-2016-blau-and-wei%C3%9F-schuheh">nike air max 2016 blau and wei脽</a> <a href="http://www.iamsubscribed.com/air-jordan-retro-4-white-grey-shoesk">air jordan retro 4 white grey</a> <a href="http://www.bcstormwater.com/kors-red-clutches-berkley-logo-large-mkh">kors red clutches berkley logo large</a>
texas am aggies zephyr ncaa competitor hat http://www.waltonranchtx.com/texas-am-aggies-zephyr-ncaa-competitor-hat-hatl
شنبه 31 فروردین 1398 09:27 ب.ظ
<a href="http://www.damoiseau.net/nike-kobe-orange-hvid-butya">nike kobe orange hvid</a> <a href="http://www.danielletay.net/air-max-97-wei%C3%9F-and-gold-necklace-schuheg">air max 97 wei脽 and gold necklace</a> <a href="http://www.dauin.net/nike-kobe-9-low-rosa-svart-butyf">nike kobe 9 low rosa svart</a> <a href="http://www.davesantos.net/nike-free-5.0-gr%C3%B8n-and-orange-butya">nike free 5.0 gr酶n and orange</a> <a href="http://www.debbielieberman.net/nike-air-max-2017-kpu-ii-rose-obuvb">nike air max 2017 kpu ii rose</a> <a href="http://www.defcne.net/ua-curry-scarpe-grigio-oro-scarped">ua curry scarpe grigio oro</a>
dorothygrant http://www.dorothygrant.net/
شنبه 31 فروردین 1398 09:27 ب.ظ
<a href="http://www.publiswiss.net/asics-hombres-gel-kayano-20-blanco-royal-naranja-obuvb">asics hombres gel kayano 20 blanco royal naranja</a> <a href="http://www.puffyp.net/air-jordan-retro-10-enfants-rose-gris-chaussuresc">air jordan retro 10 enfants rose gris</a> <a href="http://www.radiosbestfriend.net/nike-internationalist-or-ingot-kurpesg">nike internationalist or ingot</a> <a href="http://www.relaxmassagestudio.net/nike-air-max-tailwind-7-herre-l%C3%B8b-sko-you-tube-schuhea">nike air max tailwind 7 herre l酶b sko you tube</a> <a href="http://www.risaralda.net/adidas-nmd-runner-kvinders-gr%C3%A5-pants-butyf">adidas nmd runner kvinders gr氓 pants</a> <a href="http://www.santfeliucentre.net/jordan-10-retro-hvit-varsity-r%C3%B8d-kurpesd">jordan 10 retro hvit varsity r酶d</a>
zeenalavey http://www.zeenalavey.net/
شنبه 31 فروردین 1398 09:26 ب.ظ
<a href="http://www.phantomlites.net/nike-air-flight-89-triple-negro-comprar-quarter-obuvc">nike air flight 89 triple negro comprar quarter</a> <a href="http://www.pioneerspirit.net/air-jordan-9-retro-tour-gul-man-scarped">air jordan 9 retro tour gul man</a> <a href="http://www.pizzablitzmd.net/air-jordan-eclipse-arancia-bianca-obuvc">air jordan eclipse arancia bianca</a> <a href="http://www.pleinairjourney.net/air-jordan-xi-6-grau-rosa-chaussuresg">air jordan xi 6 grau rosa</a> <a href="http://www.powersellingmom.net/kobe-12-schuhe-pictures-for-verkauf-chaussuresa">kobe 12 schuhe pictures for verkauf</a> <a href="http://www.pricespotter.net/air-jordan-retro-6-blu-nero-butya">air jordan retro 6 blu nero</a>
eyhbc http://www.eyhbc.net/
سه شنبه 27 فروردین 1398 03:56 ب.ظ
<a href="http://www.retailnav.com/adidas-superstar-svart-holographic-obuvk">adidas superstar svart holographic</a> <a href="http://www.merleflugge.com/coach-mini-bennett-satchel-in-signature-coachh">coach mini bennett satchel in signature</a> <a href="http://www.airfarelinks.com/adidas-damian-lillard-blu-bianca-scarpej">adidas damian lillard blu bianca</a> <a href="http://www.vidiyow.com/nike-sb-dunk-low-slate-blu-sole-collector-forums-scarpei">nike sb dunk low slate blu sole collector forums</a> <a href="http://www.quiveutdescds.com/mississippi-braves-hat-hath">mississippi braves hat</a> <a href="http://www.wapkaa.com/nike-free-trainer-5-noir-chaussuresh">nike free trainer 5 noir</a>
bowtieorg http://www.bowtieorg.com/
سه شنبه 27 فروردین 1398 03:56 ب.ظ
<a href="http://www.ipodammo.com/vibram-fivefingers-kso-m%C3%A4nner-blau-orange-schuheh">vibram fivefingers kso m盲nner blau orange</a> <a href="http://www.bezpozyczka.com/nike-cortez-nylon-green-shoesk">nike cortez nylon green</a> <a href="http://www.ajhoweaboutpt.com/michael-kors-red-crossbody-mkh">michael kors red crossbody</a> <a href="http://www.rawrapture.com/adidas-yeezy-svart-trainers-obuvi">adidas yeezy svart trainers</a> <a href="http://www.staholidays.com/viola-converse-high-tops-scarpek">viola converse high tops</a> <a href="http://www.gunsrusoregon.com/nike-air-trainer-max-91-bo-jackson-black-white-shoesi">nike air trainer max 91 bo jackson black white</a>
recspokane http://www.recspokane.com/
سه شنبه 27 فروردین 1398 03:56 ب.ظ
<a href="http://www.ipodammo.com/adidas-triple-rosa-eqt-schuhei">adidas triple rosa eqt</a> <a href="http://www.bezpozyczka.com/nike-free-run-2-all-hvit-obuvj">nike free run 2 all hvit</a> <a href="http://www.ajhoweaboutpt.com/air-jordan-retro-12-bianca-rosso-scarpel">air jordan retro 12 bianca rosso</a> <a href="http://www.rawrapture.com/adidas-originals-stan-smith-tout-over-blanc-baskets-chaussuresh">adidas originals stan smith tout over blanc baskets</a> <a href="http://www.staholidays.com/adidas-porsche-design-nero-rosso-scarpeh">adidas porsche design nero rosso</a> <a href="http://www.gunsrusoregon.com/florida-panthers-jagr-jersey-nfli">florida panthers jagr jersey</a>
iamsubscribed http://www.iamsubscribed.com/
سه شنبه 27 فروردین 1398 03:55 ب.ظ
<a href="http://www.wordsting.com/kvinner-air-max-90-hvit-rosa-obuvi">kvinner air max 90 hvit rosa</a> <a href="http://www.buildtwitter.com/jordan-1-navy-blue-flight-shoesj">jordan 1 navy blue flight</a> <a href="http://www.procrastivity.com/adidas-orange-tennis-shoes-shoesl">adidas orange tennis shoes</a> <a href="http://www.rastadread.com/ralph-lauren-red-and-black-plaid-shirt-design-poloh">ralph lauren red and black plaid shirt design</a> <a href="http://www.govtjobsstore.com/m%C3%A6nd-nike-lebron-12-sort-gul-lilla-skok">m忙nd nike lebron 12 sort gul lilla</a> <a href="http://www.alofilmizle.com/nike-air-huarache-wei%C3%9F-blau-schuheh">nike air huarache wei脽 blau</a>
kuetahyalilar http://www.kuetahyalilar.com/
دوشنبه 26 فروردین 1398 01:56 ب.ظ
<a href="http://www.onlype.com/pittsburgh-penguins-away-jersey-2017-nflw">pittsburgh penguins away jersey 2017</a> <a href="http://www.renitemare.com/nike-blazer-bl%C3%A5-and-gr%C3%B8n-schuhef">nike blazer bl氓 and gr酶n</a> <a href="http://www.alusownia.com/jordan-7-team-r%C3%B8d-scarpeg">jordan 7 team r酶d</a> <a href="http://www.godskingdoms.com/nike-free-run-3-5.0-nero-yeezy-kurpese">nike free run 3 5.0 nero yeezy</a> <a href="http://www.jemegaupload.com/air-jordan-retro-4-mujeres-verde-oro-schuheg">air jordan retro 4 mujeres verde oro</a> <a href="http://www.ratedpractice.com/kvinders-vibram-fivefingers-bikila-r%C3%B8d-schuheb">kvinders vibram fivefingers bikila r酶d</a>
funkymediamx http://www.funkymediamx.com/
دوشنبه 26 فروردین 1398 01:55 ب.ظ
<a href="http://www.goeaglepointe.com/youth-nike-denver-broncos-29-bradley-roby-limited-black-2016-salute-to-service-nfl-jersey-nflx">youth nike denver broncos 29 bradley roby limited black 2016 salute to service nfl jersey</a> <a href="http://www.purofairtrade.com/femminile-nike-air-max-2014-viola-blu-butyd">femminile nike air max 2014 viola blu</a> <a href="http://www.thedamnsels.com/nike-kobe-9-mid-arancia-argento-kurpesc">nike kobe 9 mid arancia argento</a> <a href="http://www.toockbespoke.com/hommes-seersucker-shorts-polo-polow">hommes seersucker shorts polo</a> <a href="http://www.emenucards.com/nike-air-max-tailwind-5-mujeres-amarillo-cielo-azul-butyf">nike air max tailwind 5 mujeres amarillo cielo azul</a> <a href="http://www.midihair.com/ralph-lauren-stripe-polo-gris-p%C3%BArpura-polou">ralph lauren stripe polo gris p煤rpura</a>
sozihoster http://www.sozihoster.com/
دوشنبه 26 فروردین 1398 01:55 ب.ظ
<a href="http://www.maxpectations.com/air-jordan-6-sort-gr%C3%B8n-scarpea">air jordan 6 sort gr酶n</a> <a href="http://www.sedefmobilyam.com/nike-air-jordan-melo-m10-todas-star-trek-scarpef">nike air jordan melo m10 todas star trek</a> <a href="http://www.akissilindir.com/adidas-springblade-drive-2.0-bleu-obuvd">adidas springblade drive 2.0 bleu</a> <a href="http://www.freakvr.com/nike-roshe-run-sort-galaxy-scarpea">nike roshe run sort galaxy</a> <a href="http://www.kuaforylmz.com/herren-asics-asics-gel-kayano-20-grau-gr%C3%BCn-chaussuresg">herren asics asics gel kayano 20 grau gr眉n</a> <a href="http://www.moobletravels.com/nike-lebron-13-kvinders-gr%C3%B8n-kurpesf">nike lebron 13 kvinders gr酶n</a>
cockaweek http://www.cockaweek.com/
یکشنبه 25 فروردین 1398 05:49 ب.ظ
<a href="http://www.delicouncil.com/ralph-lauren-canvas-messenger-bag-poloh">ralph lauren canvas messenger bag</a> <a href="http://www.jeffaudette.com/men-nike-lebron-12-ps-elite-grey-black-green-shoesi">men nike lebron 12 ps elite grey black green</a> <a href="http://www.ezappspro.com/nike-roshe-grigio-bianca-scarpej">nike roshe grigio bianca</a> <a href="http://www.susannekober.com/nike-zoom-winflo-rosa-schuhej">nike zoom winflo rosa</a> <a href="http://www.kingsroomlv.com/hurley-hat-aloha-hath">hurley hat aloha</a> <a href="http://www.sadecemerak.com/nike-magistax-finale-ii-tf-tout-noir-chaussuresh">nike magistax finale ii tf tout noir</a>
[url=http://www.loewendoors.com/nike-hypervenomx-proximo-turf-black-white-shoesj]nike hypervenomx proximo turf black white[/url]
یکشنبه 25 فروردین 1398 05:48 ب.ظ
<a href="http://www.wordsting.com/nike-kyrie-3-arancia-verde-scarpek">nike kyrie 3 arancia verde</a> <a href="http://www.buildtwitter.com/buy-adidas-white-shoes-shoesi">buy adidas white shoes</a> <a href="http://www.procrastivity.com/armada-azul-and-blanco-mizuno-volleybtodas-zapatos-zapatosi">armada azul and blanco mizuno volleybtodas zapatos</a> <a href="http://www.rastadread.com/adidas-pr%C3%B8dator-pulse-footballe-boots-skoh">adidas pr酶dator pulse footballe boots</a> <a href="http://www.govtjobsstore.com/air-jordan-retro-13-bianca-light-grigio-rosso-scarpei">air jordan retro 13 bianca light grigio rosso</a> <a href="http://www.alofilmizle.com/maschio-nike-air-max-2017-rosso-bianca-scarpej">maschio nike air max 2017 rosso bianca</a>
[url=http://www.sophiarugby.com/air-jordan-5-retro-wolf-grau-schuhei]air jordan 5 retro wolf grau[/url]
شنبه 24 فروردین 1398 11:56 ب.ظ
<a href="http://www.lumalender.com/nike-free-in-esecuzione-oro-scarpea">nike free in esecuzione oro</a> <a href="http://www.millertiregi.com/adidas-superstar-noir-and-blanc-junior-scarpee">adidas superstar noir and blanc junior</a> <a href="http://www.bkgutters.com/air-jordan-retro-30-bleu-ciel-argent-obuvc">air jordan retro 30 bleu ciel argent</a> <a href="http://www.celebritywm.com/nike-air-force-1-low-hvit-gum-medium-brun-scarpea">nike air force 1 low hvit gum medium brun</a> <a href="http://www.chachiscoffee.com/nike-flyknit-trainer-blau-glow-quiver-chaussuresg">nike flyknit trainer blau glow quiver</a> <a href="http://www.flypiip.com/nike-air-presto-ultra-gelb-kurpese">nike air presto ultra gelb</a>
tedsrcrepair http://www.tedsrcrepair.com/
شنبه 24 فروردین 1398 11:56 ب.ظ
<a href="http://www.milliemummery.com/adam-thielen-mens-elite-green-jersey-nike-nfl-minnesota-vikings-salute-to-service-19-nflw">adam thielen mens elite green jersey nike nfl minnesota vikings salute to service 19</a> <a href="http://www.yuriboguinia.com/kobe-8-tutti-nero-for-vendita-schuhef">kobe 8 tutti nero for vendita</a> <a href="http://www.ceasedislike.com/nike-air-huarache-ultra-femmes-chaussure-engine-scarpeg">nike air huarache ultra femmes chaussure engine</a> <a href="http://www.ihearyall.com/nike-mercurial-vapor-iv-blau-kurpese">nike mercurial vapor iv blau</a> <a href="http://www.manamexports.com/nike-kd-rosa-verde-schuheg">nike kd rosa verde</a> <a href="http://www.plakglas.com/kyrie-1-gelb-rosa-schuheb">kyrie 1 gelb rosa</a>
sklroofing http://www.sklroofing.com/
شنبه 24 فروردین 1398 11:55 ب.ظ
<a href="http://www.enjoysanta.com/nike-dunk-sort-gum-xr-chaussuresd">nike dunk sort gum xr</a> <a href="http://www.primarknorway.com/air-jordan-retro-31-nero-arancia-butyg">air jordan retro 31 nero arancia</a> <a href="http://www.ruoiled.com/nike-roshe-yeezy-boost-guld-gr%C3%B8n-scarpea">nike roshe yeezy boost guld gr酶n</a> <a href="http://www.zrxocphotos.com/nike-internationalist-gul-bl%C3%A5-gul-schuheb">nike internationalist gul bl氓 gul</a> <a href="http://www.faithboxteens.com/air-jordan-phase-rojo-blanco-butyf">air jordan phase rojo blanco</a> <a href="http://www.juegosmemes.com/adidas-zx-flux-smooth-bleu-butyf">adidas zx flux smooth bleu</a>
eniszczarki http://www.eniszczarki.com/
سه شنبه 20 فروردین 1398 08:36 ق.ظ
<a href="http://www.cardiachits.com/terrell-owens-elite-jersey-nike-san-francisco-49ers-81-red-mens-nfl-home-jersey-nfli">terrell owens elite jersey nike san francisco 49ers 81 red mens nfl home jersey</a> <a href="http://www.zestchannel.com/nike-air-max-90-em-rosa-r%C3%B8d-obuvp">nike air max 90 em rosa r酶d</a> <a href="http://www.eczacinim.com/coach-backpack-macys-coachh">coach backpack macys</a> <a href="http://www.chilangorails.com/maschio-nike-flyknit-lunar-2-rosso-arancia-scarpei">maschio nike flyknit lunar 2 rosso arancia</a> <a href="http://www.mariusen.com/air-jordan-retro-2-gituttio-arancia-scarpeh">air jordan retro 2 gituttio arancia</a> <a href="http://www.brittonoilco.com/florida-panthers-adidas-nhl-womens-cuffed-pom-knit-hath">florida panthers adidas nhl womens cuffed pom knit</a>
chilangorails http://www.chilangorails.com/
سه شنبه 20 فروردین 1398 08:35 ق.ظ
<a href="http://www.tmzred.com/nike-air-max-90-vt-svart-lilla-obuvk">nike air max 90 vt svart lilla</a> <a href="http://www.alcovozov.com/mens-jordan-melo-m10-blue-shoesi">mens jordan melo m10 blue</a> <a href="http://www.ahmztradefx.com/kvinders-nike-shox-deliver-bl%C3%A5-gr%C3%A5-skoj">kvinders nike shox deliver bl氓 gr氓</a> <a href="http://www.isampled.com/adidas-neo-l%C3%A6r-gull-svart-obuvi">adidas neo l忙r gull svart</a> <a href="http://www.aldervets.com/nike-lebron-soldier-10-s%C3%B8lv-himmelen-bl%C3%A5-obuvk">nike lebron soldier 10 s酶lv himmelen bl氓</a> <a href="http://www.vanltl.com/nike-free-tr-kvinners-gull-gr%C3%A5-obuvi">nike free tr kvinners gull gr氓</a>
romoautocare http://www.romoautocare.com/
شنبه 17 فروردین 1398 07:14 ب.ظ
<a href="http://www.ladonnaorsa.com/adidas-ultra-boost-gr%C3%BCn-team-chaussuresa">adidas ultra boost gr眉n team</a> <a href="http://www.invuulondon.com/nike-zoom-structure-19-sky-blue-yellow-footg">nike zoom structure 19 sky blue yellow</a> <a href="http://www.eatcatalonia.com/slim-fit-long-sleeve-polo-shirts-for-m%C3%A6nd-polo_m">slim fit long sleeve polo shirts for m忙nd</a> <a href="http://www.meranflora.com/adidas-maple-leafs-14-dave-keon-black-19172017-100th-anniversary-stitched-nhl-jersey-nflt">adidas maple leafs 14 dave keon black 19172017 100th anniversary stitched nhl jersey</a> <a href="http://www.bethagustina.com/jordan-6-all-white-red-grey-white-trainersd">jordan 6 all white red grey white</a> <a href="http://www.toddystewart.com/jordan-29-low-black-and-red-runninga">jordan 29 low black and red</a>
prada milano clutch http://www.buyingzed.com/prada-milano-clutch-pradar
پنجشنبه 15 فروردین 1398 08:07 ق.ظ
<a href="http://www.hutchinsmedia.com/charlotte-hornets-new-era-nba-youth-league-9forty-adjustable-cap-hatj">charlotte hornets new era nba youth league 9forty adjustable cap</a> <a href="http://www.datesfordate.com/femminile-nike-air-max-bw-grigio-scarpej">femminile nike air max bw grigio</a> <a href="http://www.spchemtech.com/dam%C3%A4nner-nike-lebron-14-grau-schuhei">dam盲nner nike lebron 14 grau</a> <a href="http://www.eadamattia.com/hvid-herre-nike-air-max-1-premium-sko-skoh">hvid herre nike air max 1 premium sko</a> <a href="http://www.citypixxel.com/los-angeles-kings-home-jersey-nfli">los angeles kings home jersey</a> <a href="http://www.megasatinc.com/nike-mercurial-superfly-svart-obuvk">nike mercurial superfly svart</a>
adidas gazelle sko bl氓 http://www.vidiyow.com/adidas-gazelle-sko-bl%C3%A5-skoj
پنجشنبه 15 فروردین 1398 08:06 ق.ظ
<a href="http://www.postthatass.com/nike-air-max-2015-blue-white-shoesk">nike air max 2015 blue white</a> <a href="http://www.houseoftys.com/botines-adidas-pr%C3%B8dator-2014-skol">botines adidas pr酶dator 2014</a> <a href="http://www.amvdiplomados.com/nike-internationalist-w-sko-hvit-beige-gr%C3%B8nn-obuvk">nike internationalist w sko hvit beige gr酶nn</a> <a href="http://www.ybsimports.com/adidas-springblade-tutti-nero-scarpei">adidas springblade tutti nero</a> <a href="http://www.rochlockyer.com/adidas-projoator-absolion-x-zapatosh">adidas projoator absolion x</a> <a href="http://www.allsocialdata.com/kvinder-nike-air-max-2017-kpu-sort-r%C3%B8d-skok">kvinder nike air max 2017 kpu sort r酶d</a>
hot pink mens polo shirt http://www.penfoldscott.com/hot-pink-mens-polo-shirt-poloh
پنجشنبه 15 فروردین 1398 08:06 ق.ظ
<a href="http://www.htpmimoza.com/baby-blue-converse-kids-shoesj">baby blue converse kids</a> <a href="http://www.ayakkabiyeri.com/women-nike-cortez-nike-trainers-wmns-orange-nylon-shoesl">women nike cortez nike trainers wmns orange nylon</a> <a href="http://www.sozoteki.com/green-ralph-lauren-shirt-poloh">green ralph lauren shirt</a> <a href="http://www.njforward.com/m%C3%A6nd-nike-lunarglide-7-dark-bl%C3%A5-r%C3%B8d-skok">m忙nd nike lunarglide 7 dark bl氓 r酶d</a> <a href="http://www.crimediainc.com/nike-air-max-alle-rot-american-flag-schuheh">nike air max alle rot american flag</a> <a href="http://www.claybrookpenn.com/nike-lebron-soldier-10-red-shoesk">nike lebron soldier 10 red</a>
chuck taylor converse nero high tops http://www.malatyabolge.com/chuck-taylor-converse-nero-high-tops-scarpei
دوشنبه 12 فروردین 1398 03:33 ق.ظ
<a href="http://www.maytorrent.com/adidas-superstar-argento-rosso-scarpej">adidas superstar argento rosso</a> <a href="http://www.gplandiet.com/herren-nike-free-run-2-rot-schuhei">herren nike free run 2 rot</a> <a href="http://www.mizenbouche.com/adidas-boost-sort-r%C3%B8d-bl%C3%A5-skoh">adidas boost sort r酶d bl氓</a> <a href="http://www.owenandfarney.com/jarvis-landry-orange-jersey-nfli">jarvis landry orange jersey</a> <a href="http://www.escortsinoz.com/paul-george-hvit-svart-obuvk">paul george hvit svart</a> <a href="http://www.itsallfetish.com/black-coach-wristlet-sale-coachh">black coach wristlet sale</a>
adidas zx flux adv gris http://www.mycryptoverse.com/adidas-zx-flux-adv-gris-zapatosi
دوشنبه 12 فروردین 1398 03:33 ق.ظ
<a href="http://www.clashopedia.com/nike-cortez-basic-pelle-06-nero-bianca-scarpei">nike cortez basic pelle 06 nero bianca</a> <a href="http://www.adamomacri.com/adidas-originals-nmd-runner-rojo-zapatosh">adidas originals nmd runner rojo</a> <a href="http://www.waltonranchtx.com/air-jordan-retro-11-sort-hvid-skok">air jordan retro 11 sort hvid</a> <a href="http://www.dominickcars.com/nike-kaishi-gr%C3%A5-and-svart-obuvi">nike kaishi gr氓 and svart</a> <a href="http://www.libertactica.com/nike-wmns-dunk-sky-hi-essential-gris-zapatosl">nike wmns dunk sky hi essential gris</a> <a href="http://www.flixzine.com/ray-ban-new-wayfarer-brown-polarized-sunglassesh">ray ban new wayfarer brown polarized</a>
philadelphia phillies new era mlb fashion classic 39thirty cap http://www.susannekober.com/philadelphia-phillies-new-era-mlb-fashion-classic-39thirty-cap-hatk
دوشنبه 12 فروردین 1398 03:33 ق.ظ
<a href="http://www.lovemescort.com/ray-ban-wayfarer-ii-vintage-sunglassesh">ray ban wayfarer ii vintage</a> <a href="http://www.amardinlipi.com/st.-louis-cardinals-47-mlb-dark-gray-47-clean-up-cap-hatj">st. louis cardinals 47 mlb dark gray 47 clean up cap</a> <a href="http://www.penfoldscott.com/nike-fg-hypervenom-phantom-ii-acc-blu-verde-scarpej">nike fg hypervenom phantom ii acc blu verde</a> <a href="http://www.periplaneto.com/nike-zoom-structure-19-dam%C3%A4nner-uk-schwarz-schuhei">nike zoom structure 19 dam盲nner uk schwarz</a> <a href="http://www.kocaelimtm.com/nike-cortez-hvid-r%C3%B8d-swoosh-skoh">nike cortez hvid r酶d swoosh</a> <a href="http://www.alanlgrimmdds.com/joel-embiid-kids-jersey-nfli">joel embiid kids jersey</a>
on verkauf billig kd 9 rose blum盲nner rosa schwarz http://www.flatshotgame.com/on-verkauf-billig-kd-9-rose-blum%C3%A4nner-rosa-schwarz-schuheh
دوشنبه 12 فروردین 1398 03:33 ق.ظ
<a href="http://www.showboxi.com/hvit-and-svart-adidas-gazelle-obuvk">hvit and svart adidas gazelle</a> <a href="http://www.erzincanet.com/coach-madison-skinny-wallet-in-leather-coachh">coach madison skinny wallet in leather</a> <a href="http://www.hoyerequip.com/bianca-grigio-femminile-nike-magista-cleats-scarpe-scarpej">bianca grigio femminile nike magista cleats scarpe</a> <a href="http://www.oreandacasino.com/femminile-air-jordan-retro-7-bianca-nero-arancia-scarpei">femminile air jordan retro 7 bianca nero arancia</a> <a href="http://www.floraroja.com/brixton-soto-snapback-hath">brixton soto snapback</a> <a href="http://www.dazedkayla.com/nike-air-huarache-iii-orange-or-chaussuresh">nike air huarache iii orange or</a>
adidas energy boost 2 esm all white http://www.bezpozyczka.com/adidas-energy-boost-2-esm-all-white-shoesi
دوشنبه 12 فروردین 1398 03:32 ق.ظ
<a href="http://www.gaiaescort.com/adidas-ultra-boost-rosso-october-scarpei">adidas ultra boost rosso october</a> <a href="http://www.hatbest.com/new-york-islanders-adidas-nhl-geno-flex-cap-hath">new york islanders adidas nhl geno flex cap</a> <a href="http://www.playcheater.com/nike-kaishi-light-bleu-chaussuresh">nike kaishi light bleu</a> <a href="http://www.alanyalinks.com/femmes-nike-dunk-high-noir-peach-chaussuresj">femmes nike dunk high noir peach</a> <a href="http://www.mxclimited.com/adidas-flux-zx-schwarz-and-rose-gold-schuhek">adidas flux zx schwarz and rose gold</a> <a href="http://www.ueaydin.com/toronto-maple-leafs-cycling-jersey-nflh">toronto maple leafs cycling jersey</a>
nike air max 90 rot hyperfuse http://www.ulriksdalssk.com/nike-air-max-90-rot-hyperfuse-schuhej
دوشنبه 12 فروردین 1398 03:32 ق.ظ
<a href="http://www.qtnkxrcr.com/washington-wizards-nick-young-1-white-replica-jersey-sale-nflh">washington wizards nick young 1 white replica jersey sale</a> <a href="http://www.blcatering.com/kvinners-under-armour-curry-5-gr%C3%A5-obuvi">kvinners under armour curry 5 gr氓</a> <a href="http://www.uchbhekf.com/adidas-womens-tubular-grey-shoesj">adidas womens tubular grey</a> <a href="http://www.recspokane.com/black-converse-on-men-shoesl">black converse on men</a> <a href="http://www.sjgncnph.com/ralph-lauren-medium-t-shirt-poloh">ralph lauren medium t shirt</a> <a href="http://www.loewendoors.com/nike-air-max-thea-sort-s%C3%B8lv-skok">nike air max thea sort s酶lv</a>
nike sb blazer low blanco rojo http://www.qtnkxrcr.com/nike-sb-blazer-low-blanco-rojo-zapatosi
جمعه 9 فروردین 1398 11:53 ب.ظ
<a href="http://www.eponviagens.com/nike-air-huarache-le-gris-kurpesc">nike air huarache le gris</a> <a href="http://www.findupgrades.com/nike-free-3.0-v4-dam%C3%A4nner-neon-rosa-butye">nike free 3.0 v4 dam盲nner neon rosa</a> <a href="http://www.arkcraftz.com/nike-huarache-hommes-or-scarped">nike huarache hommes or</a> <a href="http://www.batstaxes.com/adidas-superstar-b%C3%B8rn-guld-sort-schuhea">adidas superstar b酶rn guld sort</a> <a href="http://www.camsttore.com/nike-kd-trey-5-gull-kurpesb">nike kd trey 5 gull</a> <a href="http://www.cnttsx.com/nike-air-jordan-1-high-strap-svart-schuhee">nike air jordan 1 high strap svart</a>
gouncledaddy http://www.gouncledaddy.com/
جمعه 9 فروردین 1398 11:53 ب.ظ
<a href="http://www.bitcoincyoja.com/nike-mercurial-superfly-rouge-for-vente-butya">nike mercurial superfly rouge for vente</a> <a href="http://www.checkvins.com/nike-air-max-1-varsity-bl%C3%A5-promo-code-obuvd">nike air max 1 varsity bl氓 promo code</a> <a href="http://www.cootratel.com/adidas-zx-flux-nero-neutron-scarpec">adidas zx flux nero neutron</a> <a href="http://www.dealdragonads.com/nike-air-max-invigor-leder-schuhef">nike air max invigor leder</a> <a href="http://www.expertcro.com/lebron-14-gull-and-svart-outfits-scarpef">lebron 14 gull and svart outfits</a> <a href="http://www.firmaeslestir.com/air-jordan-retro-13-grau-blau-scarpeg">air jordan retro 13 grau blau</a>
dgshbst http://www.dgshbst.com/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام