موسیقی کودک گمپ گلبرنامه ریزی برای رفع سوء تغذیه در سنین پایین child-eating-disorder سوء تغذیه در اطفال متاسفانه روز به روز در حال افزایش است و تغذیه اطفال روز به روز با انواع غذاهای غیراستاندارد و غیر بهداشتی موجب ایجاد بی اشتهایی و عدم تمایل آنان به خوردن غذا شده است

سوء تغذیه و فقرغذایی یک مسئله جهانی در خانواده‌ها محسوب می‌شود و تنها به موضوع کمبود غذا مربوط نیست. براساس آمار، از هر سه کودک در آمریکای شمالی، یکی دچار اضافه وزن یا چاقی ناشی از سوء تغذیه است.

 
این آمار نشان می‌دهد که آینده جهان به دو شکل از سوء تغذیه دوران کودکی در رنج است: یکی سوء تغذیه‌ای که ناشی از فقر و نبود مواد غذایی است و دیگری استفاده از غذاهای نامناسب در کودکی و مبتلا شدن به بیماری‌های مرتبط با آن در بزرگسالی.

اضافه وزن در دوران کودکی منشاء بسیاری بیماری‌ها بزرگسالی مانند دیابت, تصلب شرایین, فشارخون, کبد چرب غیر‌الکلی, آسم,انواع سرطان ,ویماری‌های خونی است.

نکته مهم این است که والدین می‌توانند با دریافت روش‌های درست غذایی برای کودکان خود، از تمامی این عوارض جلوگیری کنند و از ناراحتی‌ها و مشکلاتی که درآینده ایجاد خواهد شد، اجتناب نمایند.

برای آشنایی با روش‌های موجود دراصلاح الگوی غذایی کودکان، توجه به چهار راهکار زیر می‌تواند مفید باشد.

نخست: اغلب اوقات ازغذاهای فرآوری نشده استفاده کنید

دادن غذاهای کاملا سالم به کودکان یکی از اصلی ترین وظیفه والدین است و البته این کار در این‌روزها با هجوم غذاهای آماده‌ای که تبلیغات آنها بیشتر کودکان و والدین را هدف قرار داده‌اند، کار دشواری است. بر روی اغلب این مواد غذایی نوشته شده «مناسب کودکان» یا «مناسب والدین»، اما شما اجازه ندهید با این نوشته‌ها ذهنتان دچار انحراف شود.

هنگام خرید روی تمام بسته ‌بندی‌ها را بدون توجه به نشان و تبلیغات آن در قسمت محتویات به دنبال ردپای شکر، روغن‌های هیدروژنه و دیگر تنقلات نامطلوب نگردید. شکر در تمامی شکل‌هایش یکی از خطرناک‌ترین سموم برای کودکان محسوب می‌شود و می‌تواند موج تغییر طبع کودک شما شده و او را به بیماری‌های قلبی-عروقی و دیابت مبتلا کند. شکر به مقدار کم خوب و مورد نیاز بدن است اما باید به‌ صورت کنترل شده در رژیم غذایی کودک قرار گیرد.

دقت داشته باشید که شکر در همه مواد غذایی فرآوری شده از آب میوه‌های آماده تا انواع صبحانه‌های غلات و حتی خوراکی‌های شور وجود دارد. برای آنکه بتوانید عادت غذایی کودک خود را تغییر دهید و وابستگی او به این مواد کم کنید، می‌توانید از تجربه قدیمی پدر و مادرها استفاده کنید.

به‌عنوان مثال غلات صبحانه را به یک میزان با جو دو سر و پرک مخلوط کنید، رقیق کردن آبمیوه های آماده با آب و کم کردن آن در طی روز ، رقیق کردن شیر کاکائو با شیرمعمولی و حذف کردن چای شیرین از برنامه غذایی .

به خاطر داشته باشید که قندهای مفید و قابل جذب در میوه ها وجود دارد پس برای رساندن آن به بدن کودک از میوه تازه استفاده کنید. آب یک ماده غذایی حیاتی و بدون قند است که باید در رژیم غذایی کودکان به مقدار زیاد وجود داشته باشد تا از کم‌آبی بدن آنها جلوگیری شود لذا میوه ها را در برنامه غذایی کودکان جای تا به هر دو هدف یعنی کاستن از شیرینی و جلوگیری از کم آبی کمک کنید.

راهکار دوم: میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی بگذارید
بدن کودکان برای تامین مواد مغذی مانند ویتامین‌های A و B ، ید، آهن، روی، سلنیوم و موادی از این دست، نیاز به دریافت حجم زیادی از میوه و سبزیجات در روز دارد. این مواد مغذی در غذاهای آماده یا وجود ندارند یا قابلیت جذب خوبی نخواهند داشت.

در واقع باید آنقدر میوه و سبزیجات در رژیم روزانه غذای کودک وجود داشته باشد که مطمئن شوید او مواد مغذی لازم را برای رشد مغز و دیگر اعضای بدن دریافت می‌کند.

برخی از مشکلاتی که والدین برای انجام این کار با آنها روبرو هستند شامل:

مشکل: کودک من سبزیجات دوست ندارد
راه حل: برای اینکه کودکان را تشویق به خوردن سبزیجات مورد نیازشان کنید یک راه حل این است که آنها را به ‌صورت پنهان در رژیم غذایی قرار دهید. سعی کنید این سبزیجات را خرد کرده در سوپ بریزید یا همراه با میوه‌های دیگر در مخلوط ‌کن بریزید و به فرزندان دهید.

راه دیگر این است که شخصیت‌هایی با سبزیجات درست کنید، به عنوان مثال با یک فلفل دلمه‌ای صورتی را بسازید که در آن هویج و غلات سبز مانند لوبیا و نخود چشم هستند، کلم بروکلی موها و خیار به جای بینی گذاشته شده است.

معمولا با انجام بیش از10بار در وعده غذایی کودک زمان لازم است تا کودک بتواند تشخیص دهد که مواد اصلی غذا چیست و نسبت به آن عکس العمل نشان دهد، در این فرصت شما راه‌های تازه‌ای را برای تشویق فرزندان به سبزیجات بیابید.

روش بعدی شرکت دادن کودکان در تهیه غذاهایی است که با سبزیجات تهیه می‌شوند. معمولا کودکان در هر سنی می‌توانند پوست غلات سبز را جدا کنند یا کاهو را پرپر و آماده استفاده در سالاد نمایند، از این روش برای علاقه ‌مند کردن کودک به غذا می توان بهره برد..

هراندازه کودک شما در تهیه یک غذا بیشتر شریک باشد، در خوردن آن اشتیاق بیشتری خواهد بود.

مشکل: کودکان علاقه زیادی به غذاهای آماده و تنقلات ناسالم دارد
راه‌حل: سعی کنید به کودکان خود درک و فهم درست از رسانه‌ها و تبلیغات را بیاموزید. به آنها آموزش دهید که آگهی‌های تبلیغاتی با هدف فروش کالاها درست شده‌اند و آنچه درباره سالم بودن مواد غذایی می‌گویند درست و کامل نیست.

روش دیگر این است که آنها را به بازارهای فروش محصولات کشاورزی و خشکبار فروشی ببرید و اجازه دهید دربین قفسه های خوراکی بگردند و حق انتخاب برای خوراکی مورد علاقه خود را داشته باشند. به این وسیله شما ذائقه آنها را در کنترل خودتان و در اختیار خودشان خواهید داشت.

مشکل: همسن و سالان کودکان عادت به استفاده از مواد غیرمغذی و فرآوری شده دارند
راه حل: نکته نخست این است که آنچه در جمع همسالان اتفاق می‌افتد، مربوط به همانجا است و بخش کوچکی از زندگی فرزند شماست؛ سعی کنید وعده‌های غذایی در خانه کاملا سالم باشد.

هرچقدرکودکان شما تحت تأثیر همسالان خود باشند، همچنان الگوی شماره یک آنها شما هستید. در راهکار شماره 4 بیشتر در این‌ باره خواهید خواند.

مشکل: کودکان من غذا ها خیلی ناخنک می‌زنند و بیشتر به ریزه خوری علاقه دارد
راه‌حل: اگرمطمئن شدید که کودکتان سبزیجات نمی‌خورد، سعی کنید مواد مغذی دیگر را به مقدار زیاد به بدن او برسانید. به عنوان مثال می توانید از مواد مغذی ترد و حبه‌ای مانند میوه‌ها، آجیل، غلات، تخم‌مرغ و مرکبات استفاده و سعی کنید دائم سبزیجات تازه‌ای را به آنها معرفی کنید و در لحظه‌ای که خوشش آمد آن سبزی را در وعده‌های غذایی وی بگنجانید.

راهکار سوم: کمک کنید کودکان به مقدار لازم مواد لازم را بخورند
اگر شرایط مناسبی برای فرزندان شما فراهم باشد، در نظر داشته باشید که کودکان خورنده‌های بسیار بادقتی هستند. بدن آنها می تواند به کودک دستور دهد که چه موقع و به چه میزان غذا غذا بخورد.

بعضی روزها آنها بیشتر غذا می‌خورند و بعضی روزها کمتر، این بدن آنهاست که در بلند مدت مقدار غذای لازم خود را تنظیم و دریافت می‌کند. در نتیجه، تلاش برای شمردن کالری‌های دریافتی بدن کودکان سالم، کاری عبث و حتی مضر است.

با وجودی که بدن کودکان قابلیت خارق‌العاده‌ای در تنظیم مقدر غذای مورد نیاز خود دارد، شرایط زیر موجب به هم خوردن تعادل غذایی کودک توسط والدینش می‌شود:

 • قسمت بندی نامناسب غذا
 • غذاهای فرآوری شده
 • محدودیت‌های غذایی
 • زدن برچسب غذای بد برروی بعضی غذاها (منظور از برچسب زدن، انگ زدن است)
 • غذا خوردن با عجله، محدود و در حال حرکت

والدین ممکن است فکر کنند باید قوانین سخت‌گیرانه‌ای برای غذا خوردن کودک خود وضع کنند؛ مثلا فلان غذای «بد» را هیچوقت نباید بخوری یا اینکه «باید تمام بشقابت را بخوری»، این قوانین و محدودیت‌ها تنها وضعیت را بدتر می‌کند.

به جای پرداختن به این امور، برای اینکه مطمئن شوید فرزندتان به مقدار لازم ماده غذایی دریافت کرده است، یک محیط کاملا سالم غذایی در خانه فراهم کنید که در آن انواع غذاهای سالم در دسترس باشد و به جای مواد غذایی فرآوری شده (مانند چیپس، پفک، کنسرو، آبمیوه غیرطبیعی و ..) مواد غذایی سالم را در خانه نگهداری کنید و همیشه از اعمال قوانین خوردن و ایجاد محدودیت کلامی یا اشاره به وزن کودک اجتناب کنید.

برای این‌کار نیاز نیست سر و صدای زیادی برای سالم غذاخوردن به راه بیاندازید، کافی ا‌ست بی‌سر و صدا غذاهای ناسالم را از خانه دور کنید و به جای آن مواد مغذی در خانه داشته باشید.

به کودکان خود حق انتخاب و شرکت در تهیه غذا بدهید. در هنگام خرید کردن و انتخاب غذا برای پخت و پز از آنها نظر بخواهید وهر وقت کودکان احساس سیری کردند اجازه دهید دست از غذاخوردن بردارند.

عادت‌هایی مانند غذا خوردن همزمان با تماشای تلویزیون و کار کردن با موبایل و … از شما به کودکان منتقل شده است، پس برای رفع آن اول رفتار خود را اصلاح کنید.

در آخر لازم است که آرام غذا بخورید و میز غذا را به محلی برای ارتباط یا مراوده خانواده تبدیل کنید.

راهکار چهارم: مدیریت و رهبری را به دست بگیرید، احتمالا همه والدین می‌دانند که به این مرحله می‌ رسیم.
کار پدر و مادر فراهم کردن غذای مناسب برای کودکان است اما باید توجه داشته باشید که کودکان شما از خود شما الگو می‌گیرند و همواره آنچه شما انجام می‌دهید، بیشتر از آنچه دستور می‌دهید و می‌گویید، در رفتار فرزندانتان اثر گذاری دارد.

تنها راهکار و اثرگذارترین روش برای اصلاح الگوی مصرف سبزیجات در فرزندانتان این است که خودتان مصرف مواد غذایی سالم را آغاز کنید و همراه آنها به خوردن سبزیجات بنشینیددکتر سلام

http://www.gompegola.com/نوع مطلب : روانشناسی کودک، راه های پرورش خلاقیت در کودکان، 
برچسب ها : الگوی صحیح تغذیه اطفال، سوءتغذیه در اطفال، کبد چرب غیر‌الکلی، عدم تغذیه مناسب در اطفال، روانشناسی کودک،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 29 دی 1398 09:46 ق.ظ
I blog often and I genuinely thank you for your content. This article has truly peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed too.
چهارشنبه 25 دی 1398 02:22 ب.ظ
It's very simple to find out any matter on net as compared to textbooks, as I found this piece of writing at this site.
یکشنبه 22 دی 1398 04:16 ب.ظ
Fantastic post, very informative. I’m wondering why the other specialists of this sector don’t understand this. You must continue your writing. I am sure, you have a great readers’ base already!
چهارشنبه 18 دی 1398 11:55 ق.ظ
Hello there! Do you know iif they make any plugins to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
یکشنبه 15 دی 1398 09:13 ب.ظ
I was able to find good info from your blog articles.
پنجشنبه 12 دی 1398 09:44 ب.ظ
Hello there, You have done an excellent job. I'll definitely digg it and personally recommend to my friends. I'm sure they'll be benefited from this site.
جمعه 6 دی 1398 07:43 ب.ظ
It's awesome to pay a quick visit this web page and reading the views of all colleagues on the topic of this post, while I am also zealous of getting know-how.
یکشنبه 1 دی 1398 06:12 ب.ظ
Everyone loves it when folks get together and share views. Great website, keep it up!
دوشنبه 18 آذر 1398 09:43 ق.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com>iphone x ringtone download mp3 pagalworld</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>f d m r ringtone download mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com>iphone s ringtone download mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.daneshdownload.ir/post/162/">iphone 7 ringtone download mp3</a>
<a href="http://andishehman.ir/post/866/">download ringtone sms mp3</a>
525649b
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:14 ب.ظ

Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the exact same niche as yours and my users would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Cheers!
یکشنبه 12 شهریور 1396 10:38 ب.ظ
Thanks for sharing your thoughts on برنامه. Regards
شنبه 4 شهریور 1396 06:04 ب.ظ
If you wish for to get a great deal from this paragraph then you have to apply these
methods to your won weblog.
سه شنبه 17 مرداد 1396 10:29 ق.ظ
Everything is very open with a very clear description of the challenges.
It was truly informative. Your website is very useful. Many thanks for sharing!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو