موسیقی کودک گمپ گل
گزیده ای از برخی نکات روانشناسی درباره کودک


والدین می توانند با پر بار کردن فعالیت های روز مره کودکان در خانه و آموزش آنان در سنین مختلف، موجب رشد شخصیت و توانایی های فرزندانشان شوند.با اطلاع از برخی نکات روانشناسی کودک می توانید بیشتر با وی ارتباط برقرار کنید

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران «چشم گفتن» را مانع شکل‌گیری قاطعیت در کودکان عنوان کرد و گفت:‌ بهتر است مادران مضطرب کودکانشان را به مدرسه نبرند چون اضطراب را به کودکان منتقل می‌کنند.
 میترا حکیم شوشتری فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در برنامه مادر، کودک و تندرستی که با موضوع نقش مدارس در سلامت روان کودکان امروز از شبکه سلامت پخش شد اظهار داشت: هر گونه عدم تمایل کودک نسبت به درس خواندن و احساسات منفی او نسبت به مدرسه باید مورد بررسی قرار گیرد این عامل ممکن است ناشی از محیط و گاهی نیز به دلیل ویژگی‌های دانش‌آموز است که در نهایت به افت تحصیلی منجر می‌شود.
وی با بیان اینکه پرورش مقدم بر آموزش است ادامه داد: باید در پرورش کودکان به آنها بیاموزیم که از داشته‌های خودشان لذت برده و از مقایسه خود با دیگران بپرهیزند گاهی برخی کودکان برای 25 صدم نمره دچار تنش می‌شوند. ادامه این روند موجب می‌شود تا الگوی زندگی کودک بر اساسی شکل گیرد که او همیشه خود را با دیگران مقایسه کند.*شیوع اختلالات روانی در بین کودکان


عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که 20 درصد کودکان و نوجوانان دارای نوعی اختلال روانی هستند مثلاً در یک کلاس 30 نفره 6 نفر دچار یکی از اختلالات روانی هستند از سوی دیگر گروهی نیز علایم بیماری‌های روانی را دارند ولی به عنوان فرد مبتلا تلقی نمی‌شوند.
این متخصص حوزه بهداشت روان ادامه داد: اولیای مدرسه باید با تشخیص به موقع، در جریان قرار دادن والدین برای ارجاع به متخصصان مربوطه به فکر راه چاره‌ای برای این موضوع باشند.
این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان «چشم گفتن» را مانع شکل‌گیری قاطعیت در کودکان عنوان کرد و اظهار داشت: اگر به کودکان بیاموزیم بدون دلیل به دیگران به ویژه معلم خود چشم بگویند منجر می‌شود تا قاطعیت را یاد نگرفته و در دوران نوجوانی که رفتارهای اجتماعی پرخطر شایع است به خواسته‌های نادرست محیط پاسخ مثبت دهند.
*مادران مضطرب فرزند خود را به مدرسه نبرند
وی در پاسخ به سؤالی درباره اضطراب در کودکان گفت: حس دلتنگی، احساس اینکه اتفاقی قرار است برای کودک بیفتد و کابوس‌های شبانه می‌تواند ناشی از اضطراب باشد.
 وی گفت: توصیه می‌شود والدین کودکانی که اضطراب دارند به ویژه مادران از بردن کودک به مدرسه جلوگیری کنند و اجازه دهند تا پدر یا سرویس مدارس کودک را به مدرسه ببرد زیرا غالباً مادران این کودک مضطرب اضطراب را در چشمان و رفتار خود نشان می‌دهند.
حکیم شوشتری ادامه داد: از سوی دیگر دادن مسئولیت از سوی معلمان به کودک مانند توزیع خوراکی می‌تواند نقش مهمی در کنترل اضطراب این کودکان داشته باشد چنانچه کودک بر اثر اضطراب و عدم سازگاری با مدرسه در خانه ماند باید بداند که وظیفه‌اش رفتن به مدرسه بوده است و در این ساعت‌ها نباید به تفریح و خوش‌ گذراندن بپردازد.

*چرا برخی کودکان حروف را برعکس می‌نویسند؟

این متخصص حوزه بهداشت روان اختلالات یادگیری و برخی انواع تشنج زمینه‌ساز نقص کودکان در نوشتن برخی حروف به شیوه غیرمعمول دانست و درباره عدم تمرکز بر کودکان گفت: کسانی که عدم تمرکز دارند غالباً از مهارت‌های اجتماعی پایینی نیز برخوردارند این کودکان نیازمند درمان‌های رفتاری و رفع نقص تمرکز هستند تا عملکرد تحصیلی‌شان بهبود یابد.
وی ادامه داد: افرادی که قلدر تلقی می‌شوند ممکن است مبتلا به اختلال سلوک باشند که طبق این اختلال فرد قوانین را زیر پا می‌گذارد.
*نحوه برخورد با کودکانی که مهارت اجتماعی پایینی دارند
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان در پاسخ به سؤال اسفندیاری از چالوس اظهار داشت: کودکانی که مهارت اجتماعی پایینی دارند وارد گروه نمی‌شوند ممکن است ژست بدنی و تکلم نامناسب آنها موجب عدم پذیرش آنها از سوی دیگران شود. والدین باید به کودکان آموزش دهند که آنها در شبکه اجتماعی زندگی می‌کنند بهتر است مادر از معلم فرزند خود بخواهد تا کارهای بیشتری در گروه به او دهند.
وی در پاسخ به پیامکی در مورد ترس از دستشویی بیرون و عدم استفاده از آن گفت: ممکن است این عدم استفاده از دستشویی ناشی از ترس نباشد و نوعی وسواس که نشأت گرفته از آلودگی است تلقی شود چنانچه مشکل ادامه پیدا کند کودک به درمان نیاز دارد.
*کودکانی که تمرکز ندارند مهارت‌های لازم را فرا نمی‌گیرند
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به پیامکی درباره نوجوان 13 ساله‌ای که مغرور است و داروی ریتالین مصرف می‌کند اظهار داشت: کودکانی که تمرکز ندارند چنانچه از ابتدا درمان نشوند مهارت‌های کافی را به دست  نمی‌آورند. لازم است این مشکل در مقاطع پایین‌تر حل شود و برای درمان نیز باید نوجوان را به مقاطع پایین‌تر برگردانیم.
متأسفانه برخی والدین نوجوان مبتلا به بیش فعالی را وارد بازار کار می‌کنند که این موضوع می‌تواند معضلاتی را برای نوجوان ایجاد کند.
این فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان با بیان اینکه معلمان جزو اقشار فرهیخته جامعه هستند بر افزایش دانش آنها درباره آموزش مهارت‌های اجتماعی و مهارت‌های زندگی مانند حل مسئله، تفکر نقادانه، انتقادپذیری و … تأکید کرد.

*هوش بالا گاهی انطباق را سخت می‌کند

وی در پاسخ به سؤال یکی از شهروندان درباره زیاد صحبت کردن فرزند 9 ساله‌اش در کلاس درس که اتفاقاً عملکرد تحصیلی خوبی نیز دارد، اظهار داشت: این مسئله می‌تواند ناشی از هوش بالای کودک باشد، کودکی که تکالیفش را انجام می‌دهد در صورتی که از هوش بالایی نیز برخوردار باشد خود را با صحبت کردن با دیگر همکلاسی‌هایش سرگرم می‌کند معلمان باید در این راستا به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از پتانسیل و توانمندی این کودکان استفاده کند.
*چه کودکانی هوش اجتماعی بالایی دارند؟
حکیم شوشتری ادامه داد: هوش بالا گاهی انطباق را سخت می‌کند والدین و اولیای مدرسه باید توجه داشته باشند که علاوه بر هوش تحصیلی، هوش اجتماعی نیز باید ارتقا یابد مثلاً کودک باید بتواند به گریه همکلاسی‌اش واکنش مناسب دارد.
این متخصص بهداشت روان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه کنیم تا فرزندمان به حرفهایمان گوش دهد اظهار داشت: به جای این بهتر است کاری کنیم که وقتی کودک وارد جمعی می‌شود به آنها سلام دهد.در واقع باید به خواسته‌ها توجه کنیم.
وی گفت: بهترین سیستم در این راستا تشویق است بر این اساس باید کودک را بارها تشویق کنیم، تشویق فرایندی قانونمند است زیرا اول رفتار انجام می‌شود و سپس کودک تشویق می‌شود در حالی که در باج دادن ابتدا پاداش ارائه می‌شود و سپس از کودک می‌خواهیم تا رفتاری را انجام دهد متأسفانه اغلب والدین در شیوه‌های فرزندپروری خود به تنبیه بیشتر از تشویق می‌پردازند.
*از هر 80 نفر، یک نفر به اختلال اوتیسم هستند
این متخصص حوزه بهداشت روان کودکانی را که نوبت را رعایت نمی‌کنند و حرف معلم را قطع می‌کنند بیش‌فعال تلقی می‌شوند همچنین از هر 80 نفر یک نفر به اختلال اوتیسم یا در خود ماندگی مبتلا هستند و گاهی این اختلال به اشتباه بیش‌فعالی تشخیص داده می‌شود.
وی ادامه داد: این کودکان ممکن است به چشمان دیگران نگاه کرده و حتی با آنها صحبت کنند این در حالی است که پیش از این گفته می‌شد اوتیسم یا در خود ماندگی مساوی با عدم نگاه کردن در چشمان دیگران و صحبت با آنها است همچنین گاهی این کودکان دیگران را بغل می‌کنند و آنها را فشار می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم کودکان خود را بپذیریم و دائماً در مورد رفتارهای آنها قضاوت نکنیم سعی کنیم به آنها بفهمانیم که دوستشان داریم وقتی این حس را داشته باشند به دیگران کمک می‌کنند و بهداشت روان آنها نیز حفظ می‌شود.

www.hidoctor.ir

http://www.gompegol.ir/نوع مطلب : روانشناسی کودک، راه های پرورش خلاقیت در کودکان، 
برچسب ها : روانشناسی کودک-شناخت کودک، اختلالات روانی در کودک، بهداشت روان کودکان، شیوه‌های فرزندپروری، اختلالات روانی در بین کودکان، گمپ گلا-گمپ گل،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 3 بهمن 1398 06:41 ب.ظ
Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he’ll have a great read. I appreciate you for sharing!
چهارشنبه 2 بهمن 1398 10:31 ق.ظ
tnx for info!!
یکشنبه 29 دی 1398 04:58 ب.ظ
this is really usefull. You are a great writer, keep it up
چهارشنبه 25 دی 1398 07:47 ب.ظ
A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more about this issue, it may not be a taboo subject but typically people don't talk about such topics. To the next! All the best!!
دوشنبه 23 دی 1398 02:37 ب.ظ
Thank you for sharing with us, I always discover something new from your posts.
دوشنبه 16 دی 1398 11:50 ق.ظ
Wohh precisely what I was searching for, thank you foor posting.
جمعه 13 دی 1398 08:24 ق.ظ
Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish just about gossip and net stuff and this is actually irritating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for making this website, and I’ll be visiting again. Do you do newsletters by email?
یکشنبه 8 دی 1398 11:33 ق.ظ
It’s difficult to find well-informed people about this subject, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks
سه شنبه 3 دی 1398 10:42 ق.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this article and also the rest of the site is also really good.
دوشنبه 18 آذر 1398 04:04 ب.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>download ringtone mp3В iphone</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com/sitesmapes.php>iphone 8 ringtone download mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.arezohaa.ir/post/9584/">download ringtone mp3В bollywood</a>
<a href="http://www.arezohaa.ir/post/11824/">iphone 7 ringtone download mp3</a>
0e384da
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:14 ب.ظ

Simply wish to say your article is as amazing. The clearness in your post is just excellent and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.
دوشنبه 13 شهریور 1396 02:15 ب.ظ
Admiring the hard work you put into your blog and detailed information you present.
It's great to come across a blog every once in a while that isn't the
same unwanted rehashed information. Great read!
I've bookmarked your site and I'm including your RSS feeds to my
Google account.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 10:28 ق.ظ
Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where
I could get a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having
trouble finding one? Thanks a lot!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 08:41 ب.ظ
Hi everyone, it's my first visit at this site, and paragraph is genuinely fruitful for me, keep up posting these posts.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو