موسیقی کودک گمپ گل
كودك‌آزاری و مسوولیت نادیده والدین

بهمن كشاورز*

1) دیگر بار با قسمتی از سریال وحشت آور و دردانگیز كودك آزاری مواجه هستیم. اینكه چرا این‌گونه شده‌ایم و چگونه است كه مادری با فرزند خود چنین می‌كند سوالی است كه جامعه‌شناسان، روانشناسان، جرم شناسان و اهل حل و عقل باید به آن پاسخ دهند. آنچه اینك به‌طور فوری مطرح است این است كه چه باید كرد؟

2) به موجب قانون حمایت از كودكان و نوجوانان مصوب 1381 كلیه اشخاصی كه به سن 18 سال تمام شمسی نرسیده‌اند از حمایت این قانون برخوردارند و به موجب مواد این قانون موارد مختلف صدمه و آزار و شكنجه جسمی و روحی كودكان و نادیده گرفتن عمدی سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از تحصیل آنان و هر اقدامی كه به آنها صدمه روانی یا اخلاقی وارد كند یا جسم و روان‌شان را به مخاطره اندازد ممنوع است و برای آن حبس از سه ماه و یك روز تا شش ماه یا تا ده میلیون ریال جزای نقدی تعیین شده مگر اینكه عمل ارتكابی مستوجب حد یا مجازات سنگین‌تری باشد كه در این صورت حسب مورد حد شرعی یا مجازات اشد اعمال خواهد شد.

تنها استثنا مندرج در این قانون مواردی است كه والدین در حد عرف به تنبیه اطفال خود می‌پردازند كه به نظر می‌رسد با توجه به عبارت هر نوع اذیت و آزار كودكان كه موجب صدمه... روانی یا اخلاقی به آنها شود در ماده 2 قانون، این استثنا را نیز باید نادیده انگاشت زیرا نمی‌توان حالتی را تصور كرد كه تعرض جسمی یا حتی كلامی به كودكان و نوجوانان باعث صدمه روانی یا اخلاقی به آنان نشود.

نكته دیگر درباره این قانون این است كه به شرح ماده 5 آن كودك آزاری از جرایم عمومی است و نیاز به شكایت شاكی خصوصی ندارد.

3) به موجب ماده 72 قانون آیین دادرسی كیفری وقتی متضرر از جرم محجور باشد – كه صغیر و طفل نیز محجور محسوب می‌شوند- و ولی یا قیم نداشته یا به این افراد دسترسی نباشد یا خود ایشان مرتكب جرم شده یا دخالت در آن داشته باشند برای صغیر شخص دیگری به عنوان قیم موقت تعیین می‌شود و شخص دادستان نیز می‌تواند امر جزایی را تعقیب و اقدامات ضروری را برای حفظ و جمع‌آوری دلایل جرم و جلوگیری از فرار متهم به عمل آورد.

در این حالت همه عملیات تعقیبی علیه متهمان میسر خواهد بود و چون عملی كه ایشان كرده‌اند مستوجب قصاص عضو است و چه بسا در مواردی دیه و ارش نیز تعلق می‌گیرد همه این اقدامات می‌تواند برای رسیدن به این نتایج از جانب قیم موقت یا دادستان تعقیب شود.

4) به قیاس تكالیفی كه برای سازمان بهزیستی درباره معلولان در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان پیش بینی شده می‌توان گفت در این مورد نیز سازمان بهزیستی باید حمایت از این طفل را بر عهده گیرد و نظر به اینكه موضوع جنبه قضایی و جزایی دارد به استناد تبصره یك ماده 13 این قانون و ماده 8 و تبصره یك آن در صورت مراجعه قیم موقت یا اعلام دادستان برای این كودك وكیل معاضدتی تعیین كند.

5) به هر حال هر چند مساله محدودیت زاد و ولد و كاهش جمعیت اینكه به صورت مساله بلكه معضل مطرح شده است لكن به نظر می‌رسد اینكه به هر كسی و تحت هر شرایطی امكان و اجازه بچه‌دار شدن داده شود مغایر با سیاست‌های كلی ناظر به تشویق زاد و ولد برای افزایش جمعیت است. معتادان و افرادی كه به روان نژندی و اشكالات روانی سرشتی مبتلا هستند باید از زاد و ولد منع شوند زیرا مواردی از اینگونه كه اینك مطرح است نشان می‌دهد بچه‌دار شدن این افراد نه بر اصول انسانی منطبق است و نه معیارهای عقلی آن را تایید می‌كند. و بچه‌های اینگونه افراد از نظر شخصیتی و روانی دچار مشكلاتی خواهند شد كه رفع این مشكلات اگر هم ممكن باشد – كه بعید است باشد-مطمئنا به حل تمام پیچیدگی‌ها و ناراحتی‌های روانی و روحی آنها منجر نخواهد شد.

والله اعلم
نوع مطلب :
برچسب ها : كودك‌آزاری و مسوولیت نادیده والدین، كودك‌آزاری، قانون،
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic