موسیقی کودک گمپ گل


تا چه حد به کودک مان محبت کنیم که لوس نشود؟
درک محبت از طرف کودکان در سنین مختلف متفاوت است. در هفت سال اول زندگی، محبت، بیشتر تکیه بر لذات حسی دارد و در دوره‌های بعدی، حفظ شخصیت از نظر نوجوانان و جوانان مهم است

احتیاج کودک به محبت از نظر علمی قابل انکار نیست و طفل از مورد محبت قرار گرفتن احساس خوشحالی و صمیمیت می‌کند و نیازهای روحی‌اش برآورده می‌شود.
کودکان و به طور کلی همه انسان‌ها میل دارند از دیگران محبت ببینند و حتی در مواردی ممکن است برای جلب محبت دیگران به خود صدمه وارد آورند. همچنین او نیاز دارد احساس کند که مورد توجه و علاقه والدین و مورد تأیید و حمایت آن‌هاست.
کودک تشنه محبت و توجه پدر و مادرش است و به دنبال و جستجوی مرکز محبت است و از این راه می‌کوشد خود را تسکین بخشد.

تأثیر محروم کردن کودک از محبت
محروم کردن کودک از محبت والدین در دوره نوزادی تأثیر نامناسبی در رشد شخصیت او بر جای می‌گذارد. کودک در سال‌های اولیه زندگی رفتار والدین را بررسی می‌کند و از طریق کوشش و خطا فرا می‌گیرد که کدام رفتارش موجب جلب توجه والدین می‌شود. محبت نیاز اساسی و طبیعی
کودک و هر انسان دیگر است و اساس رشد و سعادت او بدان بستگی دارد.

محبت برای کودک یک نیاز مهم است از آن بابت که رشد جسمی و روانی او در سایه آن شکل می‌گیرد. طفلی که محبت نبیند، هرگز رشد نخواهد کرد. محبت، در رشد قوه تکلم بچه‌ها و جنبه اجتماعی حیات آنان تأثیر فراوانی دارد. در بعضی موارد دیده شده بچه‌هایی که نسبت به والدین خود محبت دارند، در زندگی شخصی بیشتر به اصول پایبند هستند. محبت به بچه‌ها باید به صورت احترام به آن‌ها و رعایت استقلال و آزادی ایشان ابراز گردد.

احتیاج به محبت
به گفته روان شناسان احتیاج به محبت امری دائمی است. در دوره بلوغ نیز بچه‌ها نیاز به محبت دارند. بچه‌هایی که از محبت والدین یا بزرگ‌سالان محروم هستند اغلب حالت طغیان، بی‌اعتنایی و خصومت نسبت به دیگران در آن‌ها ظاهر می‌گردد. کودک باید محبت را درک و لمس کند. بنابراین محبت‌های قلبی پدر و مادر کافی نیست. وقتی که محبت قلبی در قالب رفتار محبت آمیز مثل تشکر، بوسیدن، نوازش، اهدای جایزه و امثال آن بروز و ظهور کند برای کودک مفید است.

درک محبت از طرف کودکان در سنین مختلف متفاوت است. در هفت سال اول زندگی، محبت، بیشتر تکیه بر لذات حسی دارد و در دوره‌های بعدی، حفظ شخصیت از نظر نوجوانان و جوانان مهم است. بنابراین در هفت سال اول باید به صورت بوسیدن، نوازش کردن، اهدای خوراکی‌های خوشمزه و اسباب بازی‌های جالب ابراز گردد. ولی در نوجوانی محبت به صورت تشکر، احترام و تکریم شخصیت، حسن لباس، پذیرفته شدن از طرف دیگران و امثال آن موجبات رضایت آنان را فراهم می‌کند.

با این که سخن درباره محبت بسیار زیاد است، در عین حال محبت نباید مانعی برای امر و نهی باشد، یعنی والدین به خاطر رعایت اصل محبت، مجاز نیستند که از امر و نهی به موقع کودک خودداری کنند. محبت اگر جنبه افراطی پیدا کند موجبات پرتوقعی، متکی شدن، زبونی و... کودک را فراهم کند. بنابراین از افراط در محبت باید پرهیز کرد. از طرفی عدم ارضای این نیاز موجب انحراف کودک از مسیر عادی زندگی است.

محبتی که به کودک ابراز می‌شود
نوع محبتی که به کودک اعمال می‌شود باید دارای خصایصی باشد :
- محبت به کودک خواه از سوی والدین و خواه از طرف معلم یا دیگران باید راستین باشد.
- محبت باید به گونه‌ای باشد که او مزه آن را بچشد و این به هنگامی امکان‌پذیر است که ما عملاً محبت خود را به او نشان دهیم. بدینسان فقط دوست داشتن فرزند در دل و علاقمندی قلبی به او کافی نیست.
- محبت به کودک نباید بستگی به موقعیت او داشته باشد. به عبارت دیگر نباید به طفل ابراز محبت کرد از آن بابت که او زیباست، چشم و موی قشنگی دارد، رشدش خوب است و یا در منزل کارهایی انجام می‌دهد و...
محبتی که جان و تن انسان را شکوفا می‌کند، محبتی است معتدل و راستین و به دور از تکلف و تصنع و متناسب با سن و سال و وضع و حال کودک. چنین محبتی نباید به تبعیض آلوده شود، زیرا تبعیض در محبت میان فرزندان، مانند آن است که نسبت به برخی فرزندان افراط و نسبت به برخی تفریط در محبت شده باشد.

راه‌هایی برای ابراز محبت
برای مهرورزی نسبت به کودکان راه‌های بسیاری وجود دارد :

- به کودک سلام کنید، در میان جمع او را احترام كنید، او را ببوسید، درباره خواسته‌هایش توجه نشان دهید، سخنان و شکایاتش را بشنوید، اگر داستانی نقل می‌کند گوش دهید، آنجا که او می‌خندد شما هم بخندید، به او نشان دهید که از تأثر او متأثر می‌شوید و با او آنچنان رفتار کنید که احساس ستم نکند و خود را مظلوم نپندارد، گمان نکند که مقررات فقط درباره او اجرا می‌شود، فکر نکند که والدین آزادند و او در بند است و...

- گاهی مهرورزی به صورت رسیدن به او و به شکم اوست، زمانی خرید اسباب بازی و وسایلی که مورد علاقه اوست، گاهی دادن پول، خرج کردن در راه او، بیدار ماندن در بالای سرش به هنگام بیماری اوست و...

زیان‌های مهر ورزی
تأمین مهر طلبی کودک ضروری است، ولی اگر با مراعات‌هایی انجام نشود، زیان‌هایی به همراه خواهد داشت. در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

- طفل به همان میزان که محبت می‌بیند باید وادار شود که محبت را ابراز کند.

- اگر خواهان محبت والدین است باید نسبت به خواهر یا برادر کوچک‌تر هم علاقه نشان دهد. این امر را والدین با زبان کودکانه می‌توانند به او تفهیم کنند و رعایت آن را خواستار شوند.

- مهرورزی‌ها عملی باشد و کمتر زبانی، و به همین طریق در جنبه مهرخواهی از کودک، باید زمینه ملاطفت را ایجاد کنیم. کمتر بگوییم مهربان باش و بیشتر زمینه مهربان بودن او را فراهم سازیم.

- ابراز محبت والدین نسبت به کودکان در حضورشان باید یکسان باشد. زیرا گاهی محبت بیشتر از حد والدین درباره یک طفل باعث رنجش دیگر کودکان خانواده می‌گردد.

- مهرورزی والدین به کودکی در خانواده به گونه‌ای نباشد که او را جیره‌خوار کودک بزرگ‌تر سازد. چه بسیار والدینی که برای طفل کوچک خود هرگز اسباب بازی نو و تازه نمی‌خرند. بلکه او را وادار می‌سازند که با اسباب بازی کهنه فرزند بزرگ‌تر بازی کند و این موجب تأثر و کدورت‌هایی برای طفل خواهد بود و وضع به همین گونه است، در زمینه لباس کودک خردسال.

- هیچ یک از پدر یا مادر نکوشد که محبت و مهر کودک را انحصاری خود کنند و طفل را به سوی خود جلب کنند. این امر برای کودک بسیار خطرناک است به خصوص که اگر خطری متوجه فرد مورد علاقه انحصاری او گردد. میزان مهر و محبت کودک و دلبستگی او به پدر و مادر باید به میزان مساوی و با توزیع متعادل باشد.

- مهرورزی والدین نباید مانعی برای مصونیت کودک از امرها و نهی‌ها شود. آنجا که جای مهر است، باید مهربان بود و آنجا که جای امر و نهی است، باید همان را انجام داد.گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ 
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : tebyan.net

نوع مطلب : روانشناسی کودک، 
برچسب ها : کودک و محبت، روش های محبت به کودک، کودک لوس، روانشناسی کودک، گمپ گلا، سایت تخصصی کودک،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 3 بهمن 1398 04:25 ب.ظ
Thank you for sharing your info. I really appreciate your efforts and I am waiting for your next write ups thanks once again.
سه شنبه 1 بهمن 1398 08:00 ب.ظ
We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable info to work on. You've done an impressive job and our whole community will be grateful to you.
یکشنبه 29 دی 1398 02:09 ب.ظ
Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I've really enjoyed browsing your blog posts. After all I will be subscribing in your feed and I am hoping you write once more soon!
چهارشنبه 25 دی 1398 03:52 ب.ظ
It’s really a nice and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
سه شنبه 24 دی 1398 03:28 ب.ظ
all the time i used to read smaller content which also clear their motive,
and that is also happening with this post which I am reading now.
سه شنبه 24 دی 1398 10:26 ق.ظ
Incredible! This blog looks just like my old one!
It's on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!
یکشنبه 22 دی 1398 09:32 ب.ظ
Good web site you have here.. It’s hard to find good quality writing like yours nowadays. I seriously appreciate people like you! Take care!!
سه شنبه 17 دی 1398 05:01 ب.ظ
A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more about this issue, it may not be a taboo subject but typically people don't talk about such topics. To the next! All the best!!
سه شنبه 17 دی 1398 07:40 ق.ظ
It's hard to find knowledgeable people in this particular topic, however,
you sound like you know what you're talking about!
Thanks
سه شنبه 10 دی 1398 05:56 ب.ظ
excellent issues altogether, you just received a emblem new reader.
What could you suggest about your post that you simply made some days in the
past? Any certain?
دوشنبه 9 دی 1398 12:34 ب.ظ
Asking questions are actually nice thing if you are not
understanding anything completely, however this piece of writing offers pleasant understanding
yet.
جمعه 6 دی 1398 09:01 ب.ظ
Thanks in support of sharing such a good thought, piece of writing is good, thats why i have read it fully
دوشنبه 2 دی 1398 03:16 ب.ظ
Very good post! We are linking to this great post on our website. Keep up the great writing.
سه شنبه 26 آذر 1398 01:39 ق.ظ
It's an amazing post in support of all the internet visitors; they
will take benefit from it I am sure.
چهارشنبه 20 آذر 1398 09:38 ق.ظ
Normally I don't learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled
me to try and do it! Your writing taste has been amazed me.
Thanks, quite great post.
سه شنبه 19 آذر 1398 06:54 ق.ظ
Download ringtones, message tones, alert tones etc... Free mobile ringtones for all type of phones, shared and submitted by our users. Choose from over 41000 ringtones uploaded under various categories. Get the latest ringtones in mp3 file format and set the coolest, trendiest tone as your mobile ringtone.<br>

<a href=https://dolotnuthietke.com>m i ringtone download mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com>download ringtone mp3</a>
<a href=https://dolotnuthietke.com>xiaomi ringtone download mp3</a>
<br>

Access unlimited number of ringtones and download them with out sign up or registration. Surveys reveal that more than half of the mobile phone users between 15 to 30 years of age download ringtones at least once. To upload and share your collection of ringtones with other, click the 'Upload Ringtone' button and submit .mp3 files under 2MB in size.<br>

<a href="http://www.abnoschat.ir/post/196/">v i p ringtone download mp3</a>
dde1_fa
دوشنبه 18 آذر 1398 07:10 ق.ظ
This post will assist the internet users for building up new webpage or even a weblog from start to
end.
پنجشنبه 14 آذر 1398 09:49 ق.ظ
Usually I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled
me to try and do so! Your writing style has been amazed me.
Thank you, quite great article.
چهارشنبه 13 آذر 1398 09:34 ب.ظ
I am genuinely glad to glance at this webpage
posts which includes plenty of useful facts, thanks for providing such statistics.
دوشنبه 27 آبان 1398 08:36 ق.ظ
I would like to thank you for the efforts you've put in penning this blog.
I really hope to see the same high-grade blog posts by you in the future as well.

In truth, your creative writing abilities has motivated me to
get my very own website now ;)
دوشنبه 20 آبان 1398 05:25 ق.ظ
Hi, all is going fine here and ofcourse every one is sharing facts, that's in fact fine, keep up writing.
جمعه 3 آبان 1398 03:50 ب.ظ
I'm really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway
keep up the nice quality writing, it's rare to see a nice blog like
this one nowadays.
یکشنبه 17 شهریور 1398 11:41 ب.ظ
Great post. I was checking continuously this weblog and I am impressed!
Very useful info specially the final part :) I maintain such information a lot.
I used to be looking for this particular information for a very lengthy time.

Thanks and good luck.
شنبه 16 شهریور 1398 09:06 ب.ظ
Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a
quick shout out and say I really enjoy reading your blog posts.
Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover
the same topics? Thanks a lot!
چهارشنبه 9 مرداد 1398 03:12 ق.ظ
An intriguing discussion is definitely worth comment.
I do think that you need to publish more on this subject, it
might not be a taboo subject but usually folks don't talk about such topics.
To the next! All the best!!
جمعه 4 مرداد 1398 08:46 ق.ظ
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has aided
me out loads. I hope to give a contribution & help other customers like its aided
me. Great job. natalielise plenty of fish
پنجشنبه 3 مرداد 1398 03:49 ب.ظ
Why people still make use of to read news papers when in this technological
world all is available on web?
چهارشنبه 2 مرداد 1398 08:49 ق.ظ
It's an awesome article in support of all the web viewers; they will take advantage from it I am sure.
شنبه 29 تیر 1398 04:36 ق.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I've really enjoyed browsing
your blog posts. After all I'll be subscribing
to your rss feed and I hope you write again very soon!
جمعه 28 تیر 1398 11:44 ق.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find
nearly all of your post's to be exactly I'm looking for.
can you offer guest writers to write content for you?
I wouldn't mind writing a post or elaborating on a number of the
subjects you write with regards to here.
Again, awesome website!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام
 
   
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو