موسیقی کودک گمپ گل
دوشنبه 10 تیر 1392 :: نویسنده : راضیه یقطین

پاسخ دادن به سوال های کودک خود

زندگی مملو از سوالات متعدد است. آنچه ارزشمند است، هیجان به دنبال جواب رفتن است، نه صرفا رسیدن به پاسخ. به عبارتی می‌توان این‌گونه گفت که فرآیند یافتن جواب مهم است. بنابراین نباید به سوالات کودک پاسخ مستقیم داد، انتهای سوالات کودک را باز بگذارید و همواره او را به تفکر وادارید.

با برگرداندن سوال به خود کودک و راهنمایی و ارجاع او به کتاب یا گفت‌وگو با متخصص آن رشته خاص می‌توان انگیزه تفکر در کودک ایجاد کرد. برای پاسخ دادن به کودک باید مراحل زیر را به ترتیب اجرا کرد:

۱- از سوال کودک استقبال کنید
۲- سوال را به خود کودک بازگردانید
۳- اگر نگرش غلطی دارد، نگرش او را تصحیح کنید
۴- ساده و قابل‏فهم به او پاسخ دهید
۵- در پاسخ دادن هیچ‌گاه انتهای سوال را نبندید
۶- صداقت را رعایت کنید
۷- موقعیت مناسبی برای پاسخ دادن انتخاب کنید

والدین باید این نکته مهم را به یاد داشته باشند که به سوالات و احساسات کودک خود ارج نهند و هیچ‌گاه آنها را کوچک نشمارند. شاید اگر دو فاکتور مهم برای محک زدن امنیت محیط کودک بتوان ذکر کرد، یکی این است که کودک هر سوالی را (هرچند تابو) بتواند بپرسد و دیگر اینکه هر احساسی (هرچند ناخوشایند) را بیان کند.

کم‏رویی و ترس از مهم‌ترین موانع خلق ایده‌ها هستند و باعث می‌شوند که نتایج نیکویی را که ممکن است در صورت نترسیدن و کوشش کردن به دست آوریم، از دست بدهیم. لیکن در صورت ترس و کم‌رویی حتی وقتی ایده‌ای به نظرمان می‌رسد، غالبا به علت شک و تردید آن را بروز نمی‌دهیم، بنابراین لازم است شیوه‌های صحیح کاهش ترس و کم‌رویی را در کودکان بیاموزیم که مهم‌ترین آن تشویق، پاداش، ایجاد انگیزه و طبیعی جلوه دادن ترس و کم‏رویی، همچنین صحبت کردن و شنیدن احساس کودک از موضوعی که او را ترسانده است.

کودکان را تشویق کنید که در اشیا و افکار دخل و تصرف کنند یا در آنها وضع تازه‌ای به وجود آورند. وقتی کودک اندیشه‌های نو ابراز می‌کند هر قدر هم که دور از ذهن باشد، باید از پیشنهادش استقبال کرد. در میان موجودات، آنچه انسان را از دیگران متمایز کرده، داشتن قوه تفکر و درک کلیات، همچنین قابلیت تغییرپذیری اوست. از کودک بخواهیم به موقعیت‌های مختلف نگاه کند و احساس خودش را در مورد آن بیان کند و شباهت یا تفاوتی بین آنچه می‏بیند و آنچه قبلا دیده، بیان کند.

به پرواز زنبور دقت کن! چه تفاوتی با پرواز هواپیما دارد؟
بیا به حرکت ابرها نگاه کنیم! چه چیزهایی می‌توانیم ببینیم؟

تقویت تفکر خلاق، ما را در تصمیم‏گیری بهتر و حل مساله کمک و از بن‏بست‏های زندگی خارج می‌کند. تفکر خلاق نه‏تنها شخص را قادر می‏سازد که از تجربیات قبلی خود استفاده کند و آن را با موفقیت‌های تازه ارتباط دهد بلکه فرد قادر خواهد بود ارتباط بین چیزهایی که قبلا با هم بی‏ارتباط بوده‏اند، پیدا کند. همچنین از روش‌های غیرسنتی و نامرسوم برای حل مساله استفاده کند.

در دنیای پیش‏مدرن، دانش و اطلاعات صرفا منتقل می‌شد و آموزش کودکان این‌گونه بود که ملزم به پس دادن اطلاعات دریافت‏شده بودند و در بسیاری از موارد، بیش از آنچه ارایه می‌شد پس داده نمی‌شد و راه بر خلاقیت بسته می‌ماند. یعنی داده‌ها و ستاده‌ها برابر بودند. به قولی این تقلید و الگودهی نوعی خودکشی خلاقیت بود در نتیجه تخیل را تضعیف می‌کند و خلاقیت را از پا درمی‏آورد. راه‌های ایجاد تفکر در کودک، بیشتر زبان و حواس پنج‌گانه است. زبان باعث دریافت اطلاعات و دانش می‌شود و اطلاعات و دانش از زیرساخت‏های تفکر هستند. بنابراین استفاده صحیح از حواس پنج‌گانه می‌تواند باعث ایجاد مهارت‌های تفکر شود. البته علاوه بر زبان‏آموزی و تقویت حواس، طبقه‏بندی، مقایسه، تشخیص شباهت‏ها و تفاوت‌ها، فرضیه‏سازی، استنباط، تفکر انتقادی و ارزیابی نیز از مهارت‌های تفکر به حساب می‏آیند.

نوع مطلب : روانشناسی کودک، 
برچسب ها : کودک و سوال، پاسخ به سوالات کودکان، نحوه پاسخگویی به کودکان، روانشناسی کودک، گمپ گلا،
لینک های مرتبط :


درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic